Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Dünya İslam Birliği Genel Sekreteri’nden terörizme karşı çağrı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dünya İslam Birliği (Rabıta), Genel Sekreteri Şeyh Muhammed bin Abdülkerim el-İsa, Singapur İçişleri Bakanı ile birlikte, Singapur Davet Birliği tarafından organize edilen ve İslami Eğitim, Bilim ve Kültürel Organizasyonu (ISESCO) işbirliğiyle düzenlenen, Kültür Merkezi Başkanları Dünya Forumu ‘Sivil Toplum Kuruluşlarının Barış Kültürünü Geliştirmedeki Rolü’ başlıklı forumu açtı.

Dünya İslam Birliği (Rabıta), Genel Sekreteri Şeyh Muhammed bin Abdülkerim el-İsa, iki İslami kurum tarafından düzenlenen forumun, ılımlılık, hoşgörü ve birlikte yaşama standartlarını oluşturmayı hedeflediğini söyledi.

El-İsa, Dünya İslam Birliği adına, bir arada yaşama, hoşgörü ve uyumlu bir topluluk modeli olan Singapur’u ziyaret etmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Bir süre barış kavramının öneminden bahseden el-İsa, tüm dünya ülkelerinin, sosyal ağlar aracılığıyla hızla yayılan, terörizm ve aşırılık olgusuna odaklanması gerektiğini ifade etti.

Davet Birliği Başkanı Dr. Hasbi Ebubekir, Dünya İslam Birliği (Rabıta) ile dünyadaki bütün Müslüman halkların ve azınlıkların temsil edilmesinde daha fazla işbirliği yapılması ve medeniyetler arasındaki iletişim girişimlerinin desteklenmesinde öncülük etmeleri konusundaki umudunu da dile getirdi.

ISESCO Genel Sekreteri Dr. Abdülaziz Bin Osman et-Tuveycri, bu forumun düzenlenmesinde büyük çabaları olan Singapur Davet Birliği’ne övgüde bulunarak, Singapur halkının, barış içinde birlikte yaşamanın mümkün olduğunu gösteren bir model olduğuna dikkat çekti. Et-Tuveycri, Dünya İslam Birliği’nin de halklar arasındaki barış sürecinin desteklenmesinde büyük bir rol oynadığına işaret etti.

Öte yandan, Singapur İçişleri Bakanı, hükümetin aşırılıklara karşı büyük savaş yürüttüğünü söyledi. Bakan, dünyanın bütün ülkelerinde bu tür etkinliklerin düzenlenmesini tavsiye ederek, bütünleşmeye ve barış içinde birlikte yaşamaya yardımcı olduğuna dikkat çekti.

Bakan son olarak, Singapur yasasının dini özgürlüklerini koruduğunu ve dini uygulamaları güvence altına aldığını söyledi.