Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Dünya İslam Birliği, İran’ın politikalarını kınadı! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dünya İslam Birliği, (Rabıta) çeşitli din, fikir, siyasi görüşe mensup, uluslararası alanda faaliyet gösteren, İslami olan veya olmayan birçok komisyon, kurum ve kuruluşu kınadı. Rabıta ayrıca, İran’ın özellikle Yemen ve Lübnan’daki mezhep ayrılığına yönelik uygulamalarını da kınadığını vurguladı.

Bugün yayınlanan bildiride örgüt, ismine atıfta bulunarak, söz konusu komisyon, kurum, kuruluşlar ve faaliyetlerine dair kendisini İslami camia için bir şemsiye olarak nitelendirdi. Rabıta, Suudi Arabistan başta olmak üzere Arap Koalisyonu devletlerinin, bölgenin barış ve istikrarı konusunda gerçekleştirdikleri eylemlerine de destek verdiğini belirtti.

Bildiride, mezhep farklılıklarını kullanan militanlar tarafından hedef alınan Suudi Arabistan’a yönelik girişimleri gerçekleştirenlerin çaresizlik ve sefalet içinde olduğu vurgulandı. İran’ın politikalarının sonuçlarını “korkunç” olarak niteleyen örgüt; Tahran’ın mezhep hırsının yoksulluk, hastalık, sefalet ve kargaşaya neden olduğunu açıkladı.

Yemen’deki mevcut duruma da değinilen bildiride, ülkedeki darbe uygulamaları felaket olarak nitelendi ve 4 buçuk milyondan fazla çocuğun eğitimden mahrum bırakılmasına neden olduğu kaydedildi. Rabıta, darbeci militanların, savaş çabalarına hizmet etmek için Yemen kaynaklarını kullandıklarını, maaşları kendi kontrol alanlarında askıya alırken, bölgeyi mezhepsel kutuplaşmaya elverişli hale getirmeye çalıştıkları belirtildi. Ayrıca okulları kapatarak çocukların savaş cephelerine gönderildiği vurgulanan bildiride  baskı uygulanarak Yemen halkının rehin alındığı belirtild. Darbeci militanların bölgeye yardım gönderilmesini  engellediğinin de kaydedildiği bildiride 65 gemi, 124 yardım konvoyu, 628 kamyona, 5500 gıda ve 6000 temel tüketim maddesi ile eşyaya el koydukları ifade edildi. Yağmalamaların sürdüğü ifade edildi.

Örgüt, Sana, Taiz, Hacca, Hudeyde, İb ve Aden’de de Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı kuruluşlara ve diğer yardım kurumlarına saldırılar gerçekleştiğini açıkladı. Ayrıca öldürme, kaçırma, geçişleri kapatma ve yardım ofislerini yağmalama gibi uygulamalarla saldırılar düzenlendiğini de belirtilerek, darbeci militanların İran tarafından kiralandığına dikkat çekildi.