Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Dünya İslam Birliği Sekreteri, Japonya Başbakan temsilcisi ile görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dünya İslam Birliği Sekreteri Dr. Muhammed b. Abdulkerim İsa, Japonya Başbakan temsilcisi Mia Kuo Shi ile Japonya’da görüştü.

Dünya İslam Birliği Sekreteri Dr. Muhammed b. Abdulkerim İsa, Japonya Başbakan temsilcisi Mia Kuo Shi ile Müslüman toplumunu radikalizmden korumak için Japonya’da bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

Görüşme, Dünya İslam Birliği ve Japon Devleti arasındaki etkili ortaklık açısından önemli bir görüşmeydi. Ülkedeki Müslümanlar ile Japon toplumu arasındaki birlikteliği ve entagrasyonu desteklemek için tarafların uyum içinde olduğu vurgulandı.

Abdülkerim İsa’nın, Güvenlik İşlerinden Sorumlu Adalet Bakanı ile güvenlik dosyası ve Japon hükümetinin radikalizme karşı ortak mücadele hakkında görüştükleri belirtildi.

Görüşmede, Japonya’daki ilgili organlar ve Dünya İslam Birliği’nin arasındaki iş birliğinin, iki taraf arasındaki aşırı ideolojik fikirlere karşı gelmek ve Müslüman toplumun ülkeye entegrasyonunu teşvik etmek için önemi vurgulandı. Japon ve İslam kültürünün bir arada yaşamasına tölerans gösterilmesinin ve destek verilmesinin önemine değinildi.

Şeyh İsa, Japonya Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı ile görüştü. Uluslararası barışı tehdit eden mesajlar ve fikirler karşısında, Müslüman toplumuyla yardımlaşma ile ilgili konuları ele aldılar.

Japon yetkililer Dünya İslam Birliği ile ortaklığın her iki taraf içinde önemli olduğunu vurguladı.

Daha sonra, Tokyo Belediye Başkanı, Dünya İslam Birliği Genel Sekreteri’ni karşıladı. Bu ziyaret, Dünya’nın bugün karşı karşıya olduğu fanatik akımlara karşı, toplumların barışlarını hedefleyen ihtiyaçlara cevap vermek üzere yapıldı. Belediye Başkanı, 2020’de Japonya’nın ev sahipliği yapacağı Dünya Olimpiyatları’na da işaret ederek, Müslümanlar’ın da koordinasyon yapmaları, Dünya İslam Birliği önderliğinde, olimpiyatlara katılan Müslüman sporcuların alımını hazırlamak ve gereksinimlerin karşılamaları gerektiğini belirtti.

Dünya İslam Birliği Genel Sekreteri, olimpiyatları düzenleyen komiteyle de görüştü. İcra Komite Başkanı’nın, anlattığı spor etkinliğindeki alım hazırlıklarını dinledi. Olimpiyattaki işçileri özellikle İslami, dini bazı husularda eğitmek, helal yemek pazarı ayarlamak konularının önemine işaret etti.

Diğer taraftan, Japon Parlementosu, Dünya İslam Birliği Genel Sekreti, hükümet yetkilileri, gazeteciler ve başkanların katıldığı parlamentoya ev sahipliği yaptı. Toplantıda heyeti karşılayan Kwa Mora, Japon-İslam ilişkilerini desteklenmesinin takdire şayan olduğunu dile getirdi. Doktor İsa ise, sözlerinde Japon toplumunun bir arada yalşama modelinden övgüyle bahsetti.

İsa bu modeli, aşırılıklardan ve sapkınlıklardan, İslamofobiya gibi nefret söylemlerinden korumak, bu toplum modelini güçlendirmek gerekir dedi. İstatistiklere göre yaklaşık 1 milyar 800 milyon Müslüman’ın olduğunu ve onların hepsinin aşırı teröristeğilimlere karşı olduğunu belirten Şeyh Doktor İsa, bu düşünceyi benimseyenlerin, müslümanları temsil etmediğini, aşırı terörü ve bu fikirleri destekleyenlerin yüzde birden az olduğuna işaret etti.