Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Dünya İslam Birliği yeni ‘helal sistemi’ başlattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dünya İslam Birliği (Rabıta), Suudi Arabistan ve birçok İslam ülkesine ihraç edilen tüm ürünler için İslam şeriatına uygun (Helal Kesim) yeni bir sistem başlattı.

Dün başlatılan sistemde helal alandaki en iyi standartlara erişilmesi hedefleniyor. Suudi Arabistan tarafından başlatılan sistem, Rabıta ve birçok İslam ülkesi tarafından da denetlenecek.

Suudi Arabistan Müftüsü Şeyh Abdulaziz bin Abdullah Al-i Şeyh, Dünya İslam Birliği’nin bu alandaki çabalarına dikkat çektiği açıklamasında Rabıta’nın Müslüman ve diğer ülkelerle anlaşmalar imzaladığına vurgu yaptı.

Sistem hakkında konuşan Rabıta Sözcüsü Adil el Harbi de Dünya İslam Birliği’nin helal alanda dünya çapındaki İslami şirketlerin lisans ve akreditasyonundan sorumlu tek kuruluş olduğunu vurguladı.

Sözcü ayrıca, ‘[email protected] adresinden bizimle iletişime geçeceğiniz bu sistemi başlatmaktan şeref duyuyoruz” açıklamasında bulundu.

Rabıta, ihraç edilen “helal” ürünler için onaylama yetkisine sahip tek meşru kurum olma niteliğini taşıyor. Örgüt, yerel ve uluslararası kuruluşlar, şirketler, kurumlardaki işbirliği ve koordinasyondaki uzmanlığı sebebiyle uluslararası alanda otorite konumunda bulunuyor.

Konuya dair Şeyh Abdulaziz bin Abdullah Al-i Şeyh tarafından yönetilen Suudi Arabistan Fetva ve Bilimsel Araştırma Komisyonu da bir fetva yayınlandı. Fetvada Krallık’a ithal edilen kesimin sorumlusunun helal gıda alanında çalışma yapan en eski İslam örgütü olan Rabıta olduğu kaydedildi. Rabıta, 30 yılı aşkın deneyimiyle dünya çapında ofis, şirket ve İslami merkezlere ev sahipliği yapıyor.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Bazı kurum ve şirketlerin yasa dışı alım uygulamalarına karşı uyarıda bulunan Birlik yaptığı açıklamada yanlış bilgi ve içeriğe karşı tespitlerde bulunulacağını duyurdu.