Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Dünya, ‘Kanlı Ay’ı bekliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dünya, yılın en önemli uzay olayı olarak bilinen ‘Kanlı Ay Tutulmasını’ bekliyor.

Ayın kan kırmızısı rengine bürünmesi nedeniyle ‘Kanlı Ay’ olarak adlandırılan ay tutulması, dünyanın güneş ile ayın arasına girmesi neticesinde meydana geliyor.

İngiltere’de yayın yapan Daily Express gazetesinin haberine göre, 27-28 Temmuz gecesi gerçekleşmesi beklenen Kanlı Ay Tutulmasının, son 103 yılın en uzun ay tutulması olması bekleniyor.

Kanlı Ay tutulması denilen doğa olayı, aslında dolunay evresindeyken ayın tutulması ile gözlemlenebiliyor. Tam bir tutulma olacağından dolayı ay, tamamıyla dünyanın gölgesinde kalıyor. Ancak her ne kadar tam bir tutulma olsa da ay hiçbir zaman tamamen karanlığa bürünmüyor. Dünyanın atmosferinden geçen güneş ışınları, ayın yüzeyinde kızılımsı bir renk oluşturuyor. Ayın kırmızı renge büründüğü bu olay ise “Kanlı Ay” olarak adlandırılıyor.

Uzay bilimciler, bu yıl gerçekleşecek Kanlı Ay Tutulmasının 1 saat 43 dakika süreceğini ve tutulmanın hava şartlarına bağlı olarak dünyadan 4 dakika boyunca çıplak gözle görüleceğini tahmin ediyor.

Ay tutulması Avrupa, Asya, Avustralya, Güney Amerika ve Afrika kıtalarından izlenebilecek. Kuzey Amerika kıtası sakinleriyse tutulmayı göremeyecek.

27 Temmuz gecesi saat 20.30 sularında başlaması beklenen tutulmanın, 21.22 sularında en yoğun halini alması ve 22.13 sularında tamamen bitmiş olması bekleniyor.