Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Dünya Kupası öncesi beIN Sports’a yolsuzluk suçlaması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsviçre Federal Savcılığı, beIN Sports CEO’su ve PSG Başkanı Nasır el-Halifi ile FIFA eski Genel Sekreteri Jerome Valcke hakkında, hakkında FIFA Dünya Kupası yayın haklarını kazanma sürecine rüşvet karıştırmak nedeniyle soruşturma açıldı. Bu soruşturma kapsamında, Fransız Cumhuriyet Savcılığı, Yunanistan, İtalya ve İspanya’daki diğer aramalarla bağlantılı olarak, Paris’te bulunan ‘beIN SPORTS’ binasında arama gerçekleştirdi.

FIFA, 2015 yılında ortaya çıkan rüşvet ve yolsuzluk iddiaları ile son iki yıldır tarihinin en büyük krizini yaşıyor.

FIFA Etik Kurulu Yargı Komisyonu tarafından 12 yıl ulusal ve uluslararası düzeydeki tüm futbol faaliyetlerinden men cezası alan, FIFA eski Genel Sekreteri Jerome Valcke’ye, beIN Sports CEO’su ve PSG Başkanı Nasır el-Halifi’nin rüşvet verdiği iddiaları ile ilgili soruşturmanın açılmasından bir gün sonra beIN Sports ofislerine yönelik aramalar gerçekleştirildi.

İsviçre Federal Savcılığı’ndan yapılan açıklamada, Dünya Kupası yayın haklarını alan beIN Sports’un CEO’su Katarlı el-Halifi’ye, FIFA Eski Başkanı Sepp Blatter döneminde yayın haklarını kazanmak için rüşvet verdiği iddiasıyla soruşturma açıldığı ifade edildi. Yeni açılan soruşturmanın, FIFA eski Genel Sekreteri Valcke’nin eski soruşturmaları ile ilgili olmadığı belirtildi.

Yeni soruşturmaya göre, Valcke’nin, 2018, 2022, 2026, 2030 kupaları da dahil olmak üzere, bir takım ülkelere turnuvaların yayın haklarının verilmesi için bir işadamının yüklü miktarda yardımlarını kabul ettiği ifade edildi.

Fransız Cumhuriyet Savcılığı açıklamasında, soruşturma açılan üç kişi hakkında, rüşvet, dolandırıcılık, kötüye kullanma ve sahtecilik gibi suçlamalarda bulunulduğu ifade edildi.

İsviçre savcılığı, geçtiğimiz yıl, Valcke’yi görevi kötüye kullanma ve diğer birtakım suçlardan şüpheli bulmuş, ancak Fransız spor adamı hakkındaki iddiaları yalanlamıştı.

FIFA, 2015 yılında ortaya çıkan rüşvet ve yolsuzluk iddiaları ile yaşadığı tarihinin en büyük krizinin ardından, eylemlerini ve çalışma biçimini değiştirmeye çalışıyor.