Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Dünya Kupası zaferi sonrası Paris metrosunda isim değişikliği | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa, 2018 Dünya Kupası galibiyetinin ardından Paris’teki altı metro durağının adını değiştirme kararı aldı.

Başkent Paris’teki bir metro durağına, teknik direktör Didier Deschamps’ın adı verildi. Ünlü şair Victor Hugo’nun ismi ise Milli Takımın kalecisi ve kaptanı Hugo Lloris’in adıyla birlikte anılacak.

Reuters’ta yer alan haberde, Fransa Milli Takımı ‘Maviler’in pazartesi günü ülkeye Dünya Kupası’yla dönmesinin ardından Paris Ulaştırma Dairesi’nin, zafere katkıda bulunanların onuruna altı metro durağının adını değiştirmeye karar verdiği belirtildi.

Söz konusu karar kapsamında, Milli Takım Teknik Direktörünü onurlandırmak üzere ‘Notre-Dame des Champs’ durağının yeni adı ‘Notre Didier Deschamps’ olacak.

Didier Deschamps, Dünya Kupası tarihinde önce futbolcu ardından da teknik direktör olarak kupayı kazanan üçüncü isim oldu. Fransız teknik adam 1998’de oyuncu olarak takımının ilk Dünya Kupası zaferine ulaşmasına yardımcı olmuştu.

‘Victor Hugo’ durağı ise takımın kalecisi ve kaptanı Hugo Lloris’e ithafen ‘Victor Hugo Lloris’ olarak değiştirilirken, ‘Bercy’ durağının yeni ismi küçük bir kelime oyunuyla ‘Merci Les Bleus’ (Teşekkürler Maviler) anlamına gelen ‘Bercy Les Bleus’ olarak yenilenecek.

Karar kapsamında ‘Charles de Gaulle– Etoile’ durağının yeni ismi, ikinci kez Dünya Kupası’nın kazanılmasına atıfla ‘İki Yıldız’ manasındaki ‘On a 2 Etoiles’ olacak.

Fransız Milli Takımı, Paris’teki Champs Elysees (Şanzelize) Caddesi’nde zaferi kutlama amacıyla düzenlenen geçit töreni için dün 2018 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan Rusya’dan dönmüştü.