Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Dünya liderleri Paris’te Birinci Dünya Savaşı’nı andı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin yüzüncü yılını anmak için düzenlenen etkinlikler kapsamında yaklaşık 70 dünya lideri Paris’te bir araya geldi.

ABD Başkanı Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’dan onlarca lider, 100 yıl önce Avrupa genelinde silahların durduğu anı anmak için Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ev sahipliğinde düzenlenen programa katıldı.

Liderler Elysee Sarayı’nda buluştuktan sonra, saraydan ayrılarak Zafer Takı’na doğru bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yağmur altında gerçekleştirilen yürüyüşte liderler siyah şemsiyeler taşıdı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron konuşmasında, ‘içe kapanma, şiddet ve hegemonyanın’ reddedilmesini isteyerek ‘barış için mücadele’ çağrısında bulundu.

Macron, “Bazılarına karşı korkularımız yerine umutlarımızı birleştirmeye çağırıyorum. Küresel ısınma, çevresel bozulma, yoksulluk, açlık, hastalık, eşitsizlik ve cehalet gibi tehditlere birlikte karşı koyabiliriz” dedi.

1914-1918 yılları arasında meydana gelen Birinci Dünya Savaşı sırasında hayatını kaybeden 10 milyon askeri onurlandırmak için düzenlenen Paris’teki törenler, Fransa’nın kuzey doğusunda, 11 Kasım 1918 günü saat 11’de yürürlüğe giren ateşkesin anısına düzenleniyor.

Macron, bugün ayrıca Şanzelize Caddesi’nde bulunan Zafer Takı ve Meçhul Asker Anıtı’ndaki anma töreninin ardından düzenlenecek olan Paris Barış Forumu’na ev sahipliği yapacak.

Merkel bir açıklama yaparak, “Bugün burada bir irade var. Almanya adına burada konuşuyorum. Dünyada daha barışçıl bir rejime ulaşmak için her şeyi yaptığımızı bilmemize rağmen hala yapacak çok işimiz var” dedi.

‘Önce Amerika’ ilkesine dayalı bir ulusal politika benimseyen Trump ise foruma katılmayacak.