Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Dünyaca ünlü bilim adamı Stephen Hawking 76 yaşında öldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ömrünün büyük kısmında zorlu şartlara meydan okuyan dünyanın en ünlü fizikçilerden İngiliz bilim adamı Stephen Hawking 76 yaşında öldü.

8 Ocak 1942 doğumlu olan Hawking, Oxford Üniversitesi’ni birincilikle bitirerek fizikte alanında onur derecesi aldı. Cambridge Üniversitesi’nde kozmoloji doktorası yaptı. Evren ve kara delik hakkında birçok bilimsel katkısı oldu.

Hawking’e 21 yaşında yakalandığı Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığı nedeniyle 2 yıl ömür biçilmişti. Ancak ölümcül hastalığının üstesinden geldikten sonra meşhur oldu.

Hawking 32 yaşında Londra Kraliyet Cemiyeti’ne seçilen en genç isimlerden oldu. 1979 yılında Cambridge Üniversitesi’nde matematik profesörü olarak çalışmaya başladı.

Tekerlekli sandalyeye bağlı olmasıyla İngiliz bilim dünyasında ünlenen Hawking’in sandalyesi sabrın ve azmin modeli oldu.

Geçirdiği soluk borusundaki iltihap nedeniyle geçirdiği ameliyat sonrasında tamamen hareket edemez ve konuşamaz hale geldi. İntel şirketi, sandalyeye bağlı özel bir bilgisayar sistemi ve dijital sistemler geliştirerek Hawking’in gözleri ve başıyla kontrol edebileceği, elektronik ses ile iletişim kurmasını sağladı.

Hawking geçen yıl BBC’ye verdiği röportajda “75 yaşıma kadar gelebileceğimi düşünmüyordum” diyerek en büyük başarısının kara deliklerin tamamen siyah olmadığını keşfetmek olduğuna inandığını ifade etmişti. Söz konusu keşif kuantum mekaniği ile genel görelilik arasındaki ilişkinin çözümüne yönelik önemli bir keşif olmuştu.

Hawking’in en bilinen bilimsel çalışmalarından biri 1988’de yayınlanan ve zamanın evrimi prensiplerini pürüzsüz ve basit bir şekilde açıkladığı Zamanın Kısa Tarihi’dir. Hawking daha sonra 1993’te Kara Delikler ve Bebek Evrenler, 2001’de Ceviz Kabuğundaki Evren ve 2010’da Leonard Mlodinow ile ‘Büyük Tasarım’ adlı kitabı yayınladı.

Hawking’in ailesi bilim adamının ölümünü çarşamba sabahı açıkladı. Cambridge’deki evinde uyurken huzur içinde öldüğünü ifade etti. Ailesi “Onun parlaklığıyla birlikte azmi ve espri anlayışı tüm dünyadaki insanlara ilham verdi” dedi.

Hawking’i ‘Bilimin elçisi’ olarak tanımlayan NASA, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Teorileri evrenle ilgili yepyeni olasılıkları ortaya çıkardı” ifadesini kullandı.