Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Dünyanın en büyük 3. deniz filosu İran’dan ayrıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransız deniz taşımacılığı şirketi CMA.CGM, bugün yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın, İran ile 5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer anlaşmadan çekilerek, bu ülkeye yönelik yaptırımlarını sürdürmesi nedeniyle İran limanlarındaki faaliyetlerini durdurduğunu bildirdi.

Dünya’nın en büyük üçüncü deniz taşımacılığı şirketi olarak gösterilen Fransız şirketinin kararı, AP-Moller Maersk gibi çok sayıda büyük deniz taşımacılığı şirketinin İran’daki faaliyetlerini durdurmasından sonra geldi.

CMA.CGM Yönetim Kurulu Rodolof Saada, Fransa’nın güneyindeki bir iktisat kongresinde yaptığı konuşmada, “İran’daki hizmetlerimizi sonlandırma kararı aldık” dedi.

“Çinli rakiplerimiz biraz tereddütlüler”

Reuters’in naklettiği habere göre, Saada, kongredeki konuşmada, “Çinli rakiplerimiz biraz tereddütlüler. Belki onların Başkan Trump ile farklı ilişkileri vardır. Ancak biz kurallara uyacağız” dedi.

CMA.CGM şirketi, dünyanın 150 ülkesinde 420 limanı birbirine bağlayan 200 deniz yolunda aktif faaliyet yürütüyor.

Merkezi Fransa’nın Marsilya kentinde bulunan şirket, yaklaşık 494 gemiden oluşan filosuyla, yıllık 16 milyar dolar değerinde taşımacılık faaliyeti gerçekleştiriyor.