Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Dünyanın en büyük beyin tümörü başarıyla alındı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hindistan’ın Mumbai kentindeki bir hastanede, doktorlar, 31 yaşındaki hastadan 1,8 kilogramlık dünyanın en büyük beyin tümörünü başarılı bir operasyon ile çıkarttı.

14 Şubat’ta Mumbai’deki Nair Hastanesi’nde gerçekleştirilen ameliyat 7 saat sürdü.

Alman Haber Ajansı’na (DPA) perşembe günü açıklamalarda bulunan doktorlar, hastanenin, operasyonun başarılı geçip geçmediği henüz anlaşılmadan açıklama yapmak istememesi sebebiyle haberin duyurulmadığını, Santlal Pal isimli hastanın sağlık durumunun iyi olmasının ardından açıklamanın yapıldığını belirtti.

Başarılı operasyonun ekibinde yer alan cerrahlardan biri olan, Dr Srikanth Balasubramaniam, “Hastanın kafasındaki tümör o kadar büyüktü ki, başının üstünde başka bir kafa varmış gibi görünüyordu” dedi. Tümör içerisinde büyük arter damarların olduğunu belirten Dr Balasubramaniam, tümörün büyüklüğü operasyonun oldukça zor geçmesine sebep oldu. Yaptığımız araştırmalar sonucu geçmişte şu ana kadar görülen en büyük beyin tümörünün 1,4 kilogram olduğunu öğrendik. Dünyanın en büyük tümörünü burada Mumbai’deki başarıyla çıkarttık” şeklinde konuştu.

Doktorlar, tümör nedeniyle görme yetisini kaybeden ve kansızlık şikayeti bulunan hastanın zamanla sağlığına kavuşacağını belirtti.

3 yıldır bu tümörle yaşamak zorunda kalan ve esnaflık yapan Santlal Pal, daha önce gittiği üç hastane tarafından operasyonu gerçekleştiremeyecekleri gerekçesiyle geri çevrilmişti.