Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Dünyanın en ‘korkunç’ havaalanları | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Architectural Digest dergisi, uluslar arası alandaki en korkunç 9 havaalanını açıkladı.

Havaalanlarının isimleri ve yerleri şu şeklide sıralandı:

-Cristiano Ronaldo Uluslararası Havaalanı

Cristiano Ronaldo Havaalanı, Madeira Havaalanı olarak da biliniyor. Portekiz’in Santa Cruz şehrindeki Madeira Adası’ndaki havaalanı kısa pisti, yüksek dağlar arasındaki konumu ve okyanusa yakınlığıyla en tehlikeli havaalanlarından biri sayılıyor.

– Prenses Juliana Uluslararası Havaalanı

Saint Martin Adası’ndaki havaalanının tehlikesi pistinin çok kısa olması. Pistin uzunluğu sadece 2180 metre. Ayrıca deniz kıyısına oldukça yakın. Öyle ki uçak kalkışı esnasında çıkan rüzgâr tatilcileri etkiliyor. Temmuz 2017’de Yeni Zelandalı bir turist, uçağın kalkışı sırasında çıkan hava akımı nedeniyle yaralandı ve kaldırıldığı hastanede öldü.

-LaGuardia Havaalanı

New York’taki LaGuardia Havaalanı, dünyada en fazla yolcu trafiğine sahip ikinci havaalanı konumunda. Birçok Amerikalı pilot, iniş ve kalkış sırasında kötü deneyimler yaşıyor. 2015’te yolcu bir uçağı, LaGuardia’daki bir pistten mekanik arızalar ve dondurucu soğuk nedeniyle havaalanı pistinden çıktı.

– Toncontín Uluslararası Havaalanı

Honduras’da hizmet veren Toncontin, kısa pisti ve dağlık araziye yakınlığı nedeniyle dünyanın en tehlikeli havaalanlarından biri olarak biliniyor. 2008’de bir Airbus 320 tipi uçak pistin sonundaki dağa çarparak düştü.

– Barra Havaalanı

İskoçya’daki Barra Havaalanı, farklı yönlerden esen sert rüzgârların hedefindeki sahile doğru uzanan üç piste sahip. Gelgit nedeniyle havaalanı günde iki kez sular altında kalıyor. Bu nedenle pilotlar iniş öncesinde gelgitleri takip ediyor.

-Cebelitarık Uluslararası Havaalanı

1524 metre uzunluğundaki Cebelitarık Uluslararası Havaalanı, Akdeniz’in doğu sınırında, Cebelitarık Körfezi’nin batısında bulunuyor. Pistin uzunluğundan dolayı havaalanına iniş yapacak pilotların diğer havaalanlarına kıyasla çok daha dikkatli olması gerekiyor.

-Paro Havaalanı

Butan’daki Paro Havaalanı’nda uçuşlar yalnızca gündüz saatleriyle sınırlı. Dünyada sadece sekiz pilot 1981 metrelik, yakınlarında evler bulunan bu havaalanına inme yetisine sahip.

-Tenzing-Hillary Havaalanı

Nepal’deki Tenzig Hillary Havaalanı Himalayalar’ın ortasında yer alıyor. Dik bir uçurumla biten havaalanı çok kısa bir piste sahip.

– Courchevel Havaalanı

Fransa’daki Courchevel Havaalanı, 525 metre uzunluğu ile uluslar arası alandaki en kısa piste sahip olmasıyla biliniyor. İniş öncesinde pilotlar Alpler arasında hareket ediyor ve yolcuların panik yapmasına neden olacak keskin açılarla iniş yapmamaya özen gösteriyor.