Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Dünyanın her yerinden Mina’ya uzanan yol | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Karayipler’den bir ülke olan Trinidad ve Tobago hacıları, hac farizasını yerine getirmek üzere Mekke’ye ulaşmak için binlerce kilometre mesafe kat etti. İslam’ın beşinci şartı olan ve onlarca yıldır hayalini kurdukları hac ibadetini yerine getirme istekleri onları bir araya getirdi.

Bir giyim firmasında üretim müdürü olarak çalışmakta olan Hacı Ömer ez- Zaman (71), 40 yıl süren Mekke’ye ulaşma hayalini anlattı. Ez-Zaman Şarku’l- Avsat’a, “Bugün için çalıştım ve bunun inçin Allah’a hamd ediyorum” dedi. Hedefine ulaşmak için birçok zorluğun üstesinden geldiğini belirtti.

Ömer ez-Zaman, Türkiye, Avrupa, Amerika ve Avustralya’dan gelen hacı arkadaşlarıyla çadırda Suudi Arabistan’ın Rahman’ın konuklarına sunduğu seçkin hizmetlerden memnuniyetini dile getirdi. Döndüğünde ailesine götürmeyi düşündüğü tüm hediyeleri Mekke’de bulduğunu söyledi.

Latin Amerika’ya bağlı olan Venezuela’nın kuzeydoğu kıyısının önünde ve güneyden bakan ülkenin hacıları, hac hizmetinden bahsedenlerin, Suudi hükümetinin her an hacılar için tüm bölgelerde neler sunduğunun farkında olmadığını vurguladılar.

Emekli olmadan önce bina inşasında mühendis olarak çalışan Hacı Nizam Hanin (59), güvenlik yetkilileri ve hac organizatörleri tarafından sağlanan imkanların dikkat çektiğini bildirdi. Suudi Arabistan’a ve haclara hizmet eden tüm çalışanlara güzel niteliklerinden ve muamelelerinden dolayı teşekkürlerini belirtti.

Hac’ı icra edebilmek için yıllarca çalıştığını ve yurt dışında yaşayan aile üyelerinden biri ile, Mekke’de haccetmek için bir araya gelmeye sözleştiklerini ifade etti.

Kendisinin ve tüm Müslümanların, bu benzersiz organizasyonu başarıyla tamamlamasından ve 2.5 milyondan fazla hacıya sunulan imkanlarından dolayı Suudi Arabistan’ın bu büyük kalabalıkları yönetme kabiliyetinden gurur duyduğunu dile getirdi.