Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Dünyanın yüzde 1’lik kesimi küresel servetin yüzde 82’sine sahip | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiliz yardım kuruluşu Oxfam, dünyadaki milyarder patlaması ve gelir adaletsizliğine dikkat çekilen raporu yayınladı. Oxfam’ın raporuna göre, dünya ekonomisi giderek zenginlere fayda sağlayacak ve milyarlarca insan da yoksulluk döngüsü içinde sıkışıp kalacak.

Oxfam’ın raporu, 23-26 Ocak’ta İsviçre’nin Davos kasabasında gerçekleştirilecek olan 48’inci Dünya Ekonomik Forumu’ndan önce yayınlandı. Raporda, küresel gelir adaletsizliğinin 2017’de artış gösterdiği ifade edilirken, yaratılan küresel servetin yüzde 82’lik bölümünün en zengin yüzde 1’lik kesimin cebine gittiğine dikkat çekti.

Milyarderlerin serveti büyüdü

Oxfam, işçilerin 2010’dan bu yana yıllık ortalama ücret artışları yüzde 2’ye ulaştırırken, milyarderlerin serveti yılda ortalama yüzde 13 oranında büyüdüğünü açıkladı.

Milyarder sayısı arttı

Dünyanın en zenginlerini takip eden İsviçre bankası Credit Suisse ve Forbes dergisine göre, geçen sene milyarder sayısı her zamankinden daha fazla arttı.

Byanyima: Milyarder artışı başarısız ekonominin belirtisidir

Davos’taki zirveye katılacak olan Oxfam’ın direktörü Winnie Byanyima yaptığı açıklamada “Milyarder patlaması, gelişen bir ekonominin işareti değil, başarısız olan ekonomik sistemin belirtisidir” dedi.

İngiliz yardım kuruluşu, aşırı derecede yoksulluk içinde yaşayan insan sayısının 1990’lardan beri düşüş gösterdiğini kabul etti.

Oxfam önlemleri sıraladı

Oxfam artan eşitsizlikle mücadele için hükümetleri hissedar ve genel müdür seviyesindeki çalışanların gelirlerini sınırlamaya, eşit işe eşit ücret vermeye, vergi kaçıranlara darbe indirmeye ve sağlık ve eğitime daha fazla bütçe ayırmaya çağırdı.