Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Duterte: Filipinler’deki enflasyonun nedeni ABD | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte bugün yaptığı açıklamada ülkedeki enflasyonun yükselmesinden ABD Başkanı Donald Trump’ı sorumlu tuttu.

Sert üslubuyla tanınan Duterte, Trump’ın 2016 yılında ABD Başkan’ı seçilmesinin ardından Washington’a karşı tutumunu sürdürmüş ve ABD’yi sert bir dille eleştirmişti.

Ağustos ayında enflasyon oranının yüzde 6,4’e yaklaşmasıyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Duterte, Trump’ıın politikalarını eleştirerek şu açıklamada bulundu:

“Kim başlattı? ABD. ABD oranlarını artırdığında herkes kendi oranlarını artırdı. Bu böyle devam etti. Yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Trump böyle istedi. Üretim ve ithalat vergilerini dahi artırdı.”

Trump’a kızgın olmadığını söyleyen Duterte “Arkadaşım Trump’la konuşacağım. ABD halkını hiçbir şey için suçlamıyorum. Trump’a karşı en ufak bir eleştirim yok” dedi.

Ekonomik konulara tam olarak vakıf olmadığını belirten Duterte, ABD’nin uyguladığı ekonomi politikalarının ülkedeki enflasyon üzerindeki etkisi hakkında daha fazla bilgi sunmadı.

Başkan ülkedeki muhalefeti yüksek enflasyonu ve gıda fiyatlarını kendisine karşı kullanmakla suçladı.