Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

E-spor, Olimpiyatlar’a dahil edilebilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) yaptığı açıklamada, olimpik değerlere uyduğu sürece e-sporun olimpiyat oyunlarının bir parçası olabileceğini söyledi.

E-spor sektörünün hızlı bir şekilde büyümesi ve gençler arasındaki popülaritesi, yaşlanan seyircisini tazelemek ve oyunları yeni nesillere uygun hale getirmek için IOC’nin ilgisini artırdı.

IOC, Lozan’daki Olimpik paydaşlarla yapılan toplantı sonrası dün yaptığı açıklamada, özellikle farklı ülkelerdeki genç nüfus bünyesinde güçlü bir büyüme gösteren e-sporların, Olimpiyatlar ile etkileşimde bulunulması için bir platform sağlanabileceğini duyurdu.

İlgili paydaşlar arasında uluslararası federasyonlar, ulusal olimpiyat komiteleri ve sporcu temsilcileri de yer alıyor.

Açıklamada, e-sporların rekabetçi bir spor etkinliği olarak düşünülebileceği ve katılan oyuncuların geleneksel sporlardaki atletlerle kıyaslanabilecek yoğunlukta hazırlanıp eğitilebileceği belirtildi.

Ancak olimpiyat oyunlarına gelecekteki herhangi bir katılım, e-sporun olimpik bir spor olarak resmi olarak tanınmasını isteyecektir ve (Olimpik Hareketin kuralları ve yönetmeliklerine) taahhüdünü yerine getirmek için onu denetleyen bir komiteye ihtiyaç duyacaktır.

E-sporlar, oyuncuların kârlı turnuvalarda oynadığı ve çevrimiçi milyonlarca seyircinin takip ettiği rekabetçi oyunları içerir.

Araştırma şirketi Newzoo’ya göre, e-sporların global izleyicilerinin bu yıl 385,5 milyona ulaşması bekleniyor.