Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

E-terapi ile uykusuzluk problemi giderilebilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Londra/Şarku’l Avsat

Yeni yapılan bir araştırma, e-terapi yöntemi ile uykusuzluk gibi sorunların üstesinden gelinebileceğini ortaya koydu.

Araştırmacılar e- terapi yoluyla uykusuzluk problemi çeken bin 700 hastaya, normal uyku programını geliştirmeyi, uykuyu etkileyebilecek kafein ve alkol gibi maddelerden kaçınmayı sağlayan yeni uyku alışkanları ve davranışları öğrettiler.

Bilişsel davranışsal terapi grupları, yalnızca İOS’da bulunan “Sleep” adlı uygulama ile insanların 12 haftadan 20 şer dakikalık tedavi seansları ile alacakları programı kullanıyorlar.

Yapılan araştırmalara göre bu uygulamaları kullanan hastalarda 4, 8 veya 24 hafta sonra uykusuzluk belirtilerinde büyük bir iyileşme olduğu kaydedildi. Araştırmayı yapan ekibin lideri ve Sleep programı geliştiricisi, “Bu yeni uygulama yalnızca uykusuzluk problemi olan kişilere değil, daha sağlıklı ve yaşam kalitesinin arttırılmasına yardımcı olabilecek herkes için bir program” diyerek e-terapinin, “Uyku esnasında kişinin zihinsel sağlığının iyileştirilmesine katkı sağlıyor” dedi.

Bilişsel davranışsal terapi, hastaların uykusuzluk ve diğer olumsuz duyguları ile zihinsel faktörlerin üstesinden gelme konusunda onları eğitiyor.

Önceki araştırmalarda da, bilişsel davranışsal terapi yöntemi ile uyku bozukluğu yaşayan kişilerin sağlıklı ve rutin bir şekilde uyku süresini iyileştirmek için çeşitli yöntemler denendi.