Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ebeveynler için ev ödevlerine yardım etme kılavuzu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yeni eğitim ve öğretim yılının yaklaşmasıyla birlikte veliler bu yılın son derece faydalı olmasını bekliyor. Eğitim yılının başlaması demek öğrenciler için ev ödevlerinin de geri döneceği anlamına geliyor.

Peki ebeveynler çocuklarına daha fazla nasıl yardımcı olabilir?

The Telegraph adlı internet sitesi, ders çalışmak için uygun ortamın hazırlanması gerektiğine işaret ediyor. Yani ders çalışılacak olan yeri mutlaka seçerek belirleyin. Eğer her gün aynı yerde ders çalışırlarsa, bu ödevlerini daha hızlı yapmalarını kolaylaştıracaktır. Bu yer, en azından ilkokul çağındaki çocuklar için sorularına cevap verebileceğiniz ve ders çalışmaya teşvik edebileceğiniz yakınınızdaki bir yer olsun ve dikkatlerinin dağılmadığından emin olun.

Büyüdükleri zamanda, size ders planlarını göstermek ve ihtiyaçları olan ders çalışma süresini bildirmek şartıyla, çocukların odalarında ders çalışmalarına izin verin. Bu şekilde, ödevlerini internetten yaparken dikkatlerinin dağılma şansı azalacaktır.

Ödevlerini yapmaya başlamadan önce rahatlamaları için zaman tanıyın

Çocuklara ödevlerine başlamadan önce biraz rahatlamaları için zaman tanıyın. Okuldan döner dönmez aç ve yorgun olacaklardır. Bunun için onlara hafif ve iştah açıcı yiyecekler hazırlamanız gerekiyor. The Telgraph’a göre, biraz su içtiğinden emin olun ve oturup derse başlamadan önce 20-30 dakika kadar uzun süre televizyon karşısında kalmaktansa, onları aktif ve enerjik olmaya teşvik edin.

İlk önce kolay sonra zor…

Çok sayıda ve çeşitli ev ödevleri olduğunda, en çok sevdikleri ödevden başlamasını sağlayın. Bu şekilde ödevlere başlaması kolaylaşacaktır. İkinci sıraya ise ödevleri yapmaktan sıkılmaya başlamadan önce zor olan ödevi koymanız çok daha iyi olacaktır.

Bu iki ödevin ardından ise istediğiniz ödev ile bu sırayı takip edebilirsiniz. Yaşları büyük olan çocukların bir saatten daha fazla sürecek ödevleri varsa her 30 dakikada bir stres atmaları için kısa molalar vermelerini, su içmelerini ve biraz egzersiz yapmalarını sağlayın.

Gerçekten ilgi gösterin! Eğer çocuklarınızı neler öğrendiği söylemesi için teşvik ederseniz, bu bilgilerini kolayca hatırlamasını ve hafızasında güçlenmesini sağlayacaktır. Çabalarına verdiğiniz önem, yaptıklarını daha da değerli görmelerine sebep olacaktır.