Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ebola kabusu geri döndü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bugün yaptığı açıklamada, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin büyük kentlerinde Ebola virüsünün yaygınlaştığını ve ülkenin virüsün yayılması tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı uyarısında bulundu.

WHO, bu gelişmeyle beraber Kongo’daki risk oranını “büyük” seviyesinden “çok büyük” seviyesine getirirken, bölge ülkelerindeki risk seviyesini ise “orta” seviyeden, “büyük” seviyesine çıkardı.

Risk seviyesi değişti

Risk seviyesindeki değişim, yaklaşık 1.5 milyon nüfusa sahip Mabandaka kentinde virüse rastlanmasından sonra geldi. Daha önce yayınlanan raporlar, hastalığın uzak bölgelerde görüldüğü ve çok yavaş yayıldığı ifade ediliyordu.

WHO’dan virüsün yayılmasına ilişkin önemli açıklama

WHO tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Kongo’daki uluslararası kara ve hava yolları üzerinde bulunan ve içinden Nehir geçen Mabandaka kentinde böyle bir vakanın görülmesi virüsün daha hızlı yayılmasına sebep oluyor” denildi.

“Paniğe sebep olmak istemiyoruz”

Gazetecilere bilgi veren WHO Olağanüstü Durumlar Müdürü Peter Selame, risk seviyesinin değerlendirildiğinin altını çizerken, “Ulusal ve uluslararası çapta paniğe sebep olmak istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kentler büyük risk altında

Selame yaptığı açıklamada, “Paniğe sebep olmak istemiyoruz ancak Ebola’nın büyük şehirlerde görülmesi kırsal kesimlerde görülmesinden farklı bir durum. Çünkü biliyoruz ki kentlerde bulunan insanlar arasındaki iletişim daha yüksek. Bu yüzden, Ebola’nın kentlerde görülmesi bu hastalığı kırsalda görülmesinden çok daha hızlı yayacaktır” dedi.

WHO uzmanları Ebola için toplanacak

WHO Uzmanlar Kurulu, bugün ilerleyen saatlerde, Ebola’nın yayılmasına karşı uluslararası toplumdan gelen reaksiyonları değerlendirmek üzere bir toplantı düzenleyecek.
Toplantıda, yaşanan son gelişmenin “Uluslararası bir tehdit arz eden olağanüstü bir sağlık durumu” olarak değerlendirilmesi halinde ne tür önlemler alınabileceği de konuşulacak.