Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ebola virüsü Kongo’da yeniden baş gösterdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde (KDC), Ebola salgınının yeniden baş gösterdiği ifade edildi.

KDC Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 24 Temmuz’da sona erdiği belirtilen Ebola salgınının 28 Temmuz’da Kuzey Kivu eyaletinde yeniden görüldüğü belirtildi.

Kuzey Kivu eyaleti sağlık yetkilileri, Sağlık Bakanlığı’na, Beni bölgesinde 26 hemorajik (kanamalı) ateş vakası tespit edildiğini ve 20 hastanın hayatını kaybettiğini bildirdi.

Tedavisi süren 6 hastadan alınan örnekler, incelendi. 4 hastanın Ebola virüsü taşıdığı tespit edildi.

Virüsün nasıl yayıldığı belirlenmeye çalışılıyor.

Bu arada yerel yetkili Dunat Kibwana, salgına ilişkin ilk ölümlü vakanın, Temmuz ayı başlarında Beni kasabası yakınlarındaki bir köyde meydana geldiğini açıkladı.

24 Temmuz’da sona erdiği duyurulan bir önceki salgın, Mayıs ayında KDC’nin Ekvator eyaletinde başlamıştı. 54 kişinin ebola virüsü kaptığı salgında 33 kişi hayatını kaybetmişti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Genel Direktörü Etiyopya’dan Tedros Adhanom yaptığı açıklamada, “Daha önce de yaptığımız gibi, bu salgınla da savaşacağız. KDC bu salgınla baş edebilecek yeteneğe sahip ve onlara güveniyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan WHO, salgının görüldüğü yeni bölgeye uzman ve malzeme nakletmeye başladı.

Bununla birlikte Sağlık Bakanlığı’na göre, bir önceki salgının görüldüğü Ekvator eyaleti ile yeni salgının başladığı Kivu eyaleti arasındaki uzaklık, 2 bin 500 kilometreden fazla. Dolayısıyla, iki bölgede de yaşanan salgınlar arasında herhangi bir bağlantı olabileceğine dair bulgular bulunmuyor.

Bulaşıcı bir hastalık olarak bilinen Ebola, yüksek ateş görülmesine ve sıklıkla iç kanama yaşanmasına neden oluyor ve ölümle sonuçlanabiliyor.

2014’te yaşanan son büyük Ebola salgını, Batı Afrika’da Gine, Liberya ve Sierra Leone’ye yayılmış ve 11 bin kişi hayatını kaybetmişti.