Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ebu Gayt: Arap Baharı şehirlerin ve medeniyetlerin yıkımına neden oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, bugün, onu en çok endişelendiren şeyin “Arap baharı olarak adlandırılan kaosun Arap dünyasından kurtulma zamanının uzunluğu ve süresi” olduğunu söyledi.

Ebu Gayt, Tunus’u “felaket” olarak adlandırdığı Arap Baharı’ndan hariç tuttu, “Arap Baharı şehirlerin ve medeniyetlerin yıkımına neden oldu. Ancak Tunus bunlardan farklı. Tunus halkına yıllardır eğitim verildiği için, bu onlarda dünyaya, kültür ve bilgiye açık olan Tunuslu bir kişiliğe yol açtı” dedi.

Ebu Gayt bir dergiye verdiği kapsamlı röportajda, “Arap dünyası, bazılarının yanlışlıkla Arap Baharı dediği büyük bir sarsıntıya maruz kaldı. Bu, tüm ülkelerin tam anlamıyla yıkımına yol açan ve halklarının geleceğini tehdit eden bir trajediydi” dedi.

Bununla birlikte, “Arap bölgesini açlık ve özellikle de İran’ın emellerinden korumak için Araplar arasında halen iletişim kurma umudu” taşıdığını düşünüyor.

Ebu Gayt, Arap politik dünyasının “çoğunlukla Arap kararına ağırlık veren dar yönelimler ve çıkarlar” tarafından yönetildiğini açıkladı. Arap liderlere, “Arap-Arap anlayışının ve bugünkü durumu aşan temasların önünü açacak şekilde, dar çıkarları reddetmeye ve gözlerini açmaya” çağırdı.

Avrupalıların yolunda sınırları olmayan bir Arap dünyasını görüp görmeyeceğimiz sorusuna yanıt olarak Ebu Gayt şöyle dedi: “Birleşik bir Arap devleti fikrine ulaşmak için acil bir ihtiyaç yoktur. Eğer Araplar onları gelişmiş ülkelerin saflarına koyan kapsamlı ekonomik ve sosyal ilerlemeyi başarırsa, bu şüphesiz ki şu anki durumdan çok daha gelişmiş bir Arap ekonomik varlığının bir yoludur.”

Genel Sekter Ebu Gayt, terörle mücadelenin önümüzdeki hafta veya gelecek ay veya gelecek yıl sona ereceği konusunda pek umutlu değil. “Bu terör örgütlerinin ve terörist düşüncenin geleceklerini ellerinden almak, onları çatışma, intihar ve cinayetle karşı karşıya bırakmak için onlarca yıllık çalışmalarımız var” dedi.

Ebu Gayt “Terörizmden kurtulmak için istihdam, eğitim ve iş kurma sürecinde çok çalışmaya ihtiyacımız var. Toplumların ufkunu açmak, onları aydınlatmak ve Arap ülkelerinin bilişime olan ilgisini derinleştirmeye ihtiyacımız var. Örneğin BAE, Avrupa ülkelerinden üstündür” açıklamasında bulundu.

Genel Sekreter Ebu Gayt, Arap dünyasındaki Suudi rolünün “büyük önem” taşıdığını ifade etti. Suudi Arabistan’daki mevcut dönüşümler konusunda iyimserliğini dile getirdi ve liderlik konusunda başarılar diledi. Suudi-Mısır ekseninin ortak Arap eylem merkezi olarak dönüşünü “büyük bir umut” olarak gördüğünü belirtti.