Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ebu Gayt: Arap Barışını Koruma Güçleri’nin kurulması çok iyi bir fikir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, terör örgütlerinin Arap ülkelerinin istikrarı için bir tehdit oluşturduğunu söyleyerek uyarıda bulundu.

Arap Birliği’nin, bu zorluklar karşısında Arap topluluğunun mücadelesini güçlendirmek için hazır olduğunu söyleyen Ebu Gayt, “Suriye ve Irak’ta yaşananlar endişe verici. Bu ülkeler ile Ürdün arasındaki sınırda tehditler var. Irak ordusu, DEAŞ ile savaşını sona erdirmeye çalışıyor. Suriye’deki savaşta da hedefe ulaşılması yakın” dedi.

Mevcut durumun, Arap topraklarında yabancı güçlerin varlığına izin verdiğine dikkat çeken Ebu Gayt, İran’ın Körfez ülkelerine yönelik tehditlerini kınadı.

Sunni ve Şii mezhepleri arasındaki bölünmeleri de eleştiren Genel Sekreter, Arap Birliği’nin Arap ülkelerinde herhangi bir dış müdahaleye karşı olduğuna dikkat çekti.

‘Arap Barışını Koruma Güçleri’nin kurulması çok iyi fikir’

Ebu Gayt, “Bu zorluklara karşı toplu hareket etmeye karar verdiğinizde, Araplar olarak biz hazırız. ‘Arap Barışını Koruma Güçleri’nin kurulması çok iyi fikir. Fakat, oluşumun uygun koşullara ve birleşmiş bir Arap iradesine ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

Araplar’ın mevcut durumda yaptığı tek şeyin, Suriye krizi için Arap gözlemci gücü oluşturmak olduğunu vurgulayan Ebu Gayt, “Arap ülkeleri, şu anda önerilen ortak Arap gücünü görmüyor. Birlik, ‘Arap Barışını Koruma Güçleri’nin’ kurulmasına hazır” diyerek sözlerini tamamladı.