Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ebu Gayt, Arap-Çin Forumu için Pekin’de | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pekin’de düzenlenecek olan Arap – Çin İşbirliği Forumu’nun sekizincisinde taraflar arasındaki ortaklıkların ve projelerin ilerletilmesine yönelik oturumlar yapılacak.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmet Ebu Gayt, Arap Birliği’ne üye devletler ile küresel arenada ağırlığı olan uluslararası ortaklar arasındaki ilişkileri güçlendirme, Arap devletlerinin çıkarlarına hizmet etme ve söz konusu küresel ortakların uluslararası arenada Araplara destek vermesini sağlama gayretleri çerçevesinde bugün Çin’i ziyaret etti. Pekin’in ev sahipliğini yaptığı Arap-Çin İş birliği Forumu’nun bakanlık düzeyindeki sekizinci oturumuna katılacak olan Ebu Gayt başta Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Devlet Müsteşarı ve Dışişleri Bakanı olmak üzere Çinli birçok üst düzey yetkili ile bir araya gelecek. Gayt, Çin Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü’nde Arap bölgesindeki gelişmeler ve Çin-Arap ilişkilerinin geleceği hakkında konuşma yapacak.

Arap Birliği Sözcüsü Mahmud Afifi, Arap-Çin İş birliği Forumu tarafları arasındaki ilişkilerde birçok alanda önemli ilerlemeler yaşandığını ve toplantıların birçok konuda görüş birliğinin bulunduğu bir ortamda gerçekleşeceğini söyledi.

Arap Birliği Sözcüsü toplantılarda Forum’un 2016’da gerçekleştirilen 7’inci oturumdan bu yana gerçekleştirilen faaliyetleri ve bunları geliştirme yolları ile geleceğinin ele alınacağı ortak öneme sahip siyasi ve uluslararası birçok konuda görüş alışverişinde bulunulacağını belirtti. Söz konusu konular arasında Filistin meselesindeki son gelişmeler, uzun süredir silahlı çatışmaların yaşandığı birçok Arap devletindeki durum ve taraflar arasında ekonomi, sosyal, kültürel ve diğer birçok alandaki iş birliğinin güçlendirilmesi var. Sözcü açıklamasının devamında toplantının üç önemli belgenin imzalanmasıyla sona erdirileceğini söyledi. Söz konusu belgelerin Forum bildirgesi, Arap-Çin İş birliği Forumu 2018-2020 faaliyet programı ve Arap-Çin İş birliği Forumu Köprü ve Yol girişimine özel İcra beyanı olduğunu söyledi. 14 yıl önce taraflar arasındaki ilişkileri güçlendirmek için kurulan Arap-Çin İşbirliği Forumu özellikle ekonomi ve ticaret alanında ciddi katkıda bulundu. Arap devletleri ile Çin arasındaki ticaret hacmi, Forum’un kurulduğu dönemde 37 milyar dolar tutarındaydı. Bu rakam 2107 yılında 191 milyar dolara kadar yükseldi. Çin, Arap devletlerinin en büyük ikinci ortağı haline geldi.