Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ebu Gayt, İsrail’in BMGK’da ‘daimi olmayan üye’ sıfatıyla yer almasına karşı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmet Ebu Gayt, bugün yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) kurumlarına yönelik geçmişte birçok ihlalde bulunmuş İsrail’in Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) ‘Daimi olmayan üye’ sıfatıyla alınmasına karşı çıkma çağrısı yaptı.

Arap Birliği tarafından düzenlenen, ‘Filistin Halkıyla Dayanışma Günü’ etkinliğine katılan Ebu Gayt, burada yaptığı açıklamada, “Filistin’deki barış çalışmalarında siyasi mecranın kapanması sadece bölgeyi değil tüm dünyayı etkileyecektir. Barış sürecinin başarıyla yürütülmesi için Filistin’deki İsrail işgalini en kısa zamanda bitirerek, egemenlik sahibi ve başkenti Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulmasını ön gören programlı bir müzakere sürecinin başlaması gerekir” dedi.

“ABD hükümeti de gerekli desteği verecektir”

ABD hükümetinin de söz konusu sürece destek vereceğine inandığını söyleyen Ebu Gayt, “İnanıyorum ki, ABD hükümeti de, on yıllardır süren bir çatışmayı bitirmesini umduğumuz bu sürece uluslararası ortaklarıyla birlikte gerekli desteği verecektir” şeklinde konuştu.

Ebu Gayt, Ortadoğu Dörtlüsü’nün Filistin’de istenen barışın sağlanması için üstüne düşen sorumlulukları yerine getireceğine inancının tam olduğunu belirtti. Arap Birliği’nin barış fırsatlarını güçlendirmek için yardımlaşmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Gayt, “Ortadoğu Dörtlüsü’nün Arap Birliği’nin katılımıyla genişletilmesinin, barış sürecini güçlendireceğinden şüphem yok” ifadelerini kullandı.

Açıklamasında, Filistin’deki iç barışın sağlanmasına da değinen Ebu Gayt, “Filistin iç barışının sağlanması ve bölünmüşlüğün sonlandırılması, İsrail tarafının, barış sürecinin getirdiği sorumluluklardan kaçmasını engelleyecek ve İsrail’in barış görüşmeleri için Filistin tarafından bir muhatap bulamadığı şeklindeki bahanesini boşa çıkaracaktır” dedi.

Filistin’deki iç barış sürecinin devam ettirilerek, sorunların süratle çözülmesi gerektiğini vurgulayan Ebu Gayt, açıklamasını,“İç barış, Filistinlilerin ortaya koyduğu tavrın en büyük kuvvet unsuru olacaktır” cümleleriyle sonlandırdı.