Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ebu Gayt’tan Irak’ın birliğini koruma çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, dün gece Irak ziyaretini noktaladı. Erbil’de IKBY Lideri Mesud Barzani ile temaslarda bulunduktan sonra Bağdat’ta Irak Başbakanı Haydar el İbadi ile bir araya gelen Gayt, Irak bütünlüğünün korunması ve Iraklı taraflar arasında diyalog kanallarının açılması gerektiğini vurguladı.

Ebu Gayt aynı şekilde Irak’ın birliğini garanti eden güçlü bir federasyona odaklanılması konusunda çağrıda bulundu. Irak’ta geçirdiği 24 saat süre zarfında yetkililerle bir araya gelen Gayt, 25 Eylül’de yapılması planlanan referandumun Irak’ta ve Arap Ülkelerinde meydana gelecek muhtemel yankılarını gözden geçirdi. Irak’ın dıştan gelen müdahalelerle ve terör sorunuyla boğuştuğu şu sıralarda, böyle bir adımın atılması Arap ülkeleri ve Irak tarafından korkulara yol açtığı belirtildi.

“Kürdistan yönetimi sorunları göz önünde bulundurmalı”

Genel Sekreter resmi sözcüsü Mahmut Afifi yaptığı açıklamada, Barzani ve İbadi’nin, Genel Sekreterin düzenlediği ziyareti ve görevleri doğrultusunda bu konuya önemle eğilmesini olumlu karşıladıklarını ifade etti. Sözcü açıklamanın devamında, Genel sekreter ziyaret boyunca tarafların bir araya gelerek Irak Halkının çıkarları doğrultusunda ve atılan adımların Irak’ın bütünlüğünü koruyacak şekilde olması yönünde çaba sarf ettiğini belirtti. Genel sekreter, Kürdistan yönetiminin şuan ki sorunları göz önünde bulundurarak, bu adımın bölgeyi kötü etkileyeceğini görmesi gerekiyor.

Sözcü, Genel sekreterin gerçekleştirdiği ziyarette, Merkezi Hükümet Yönetimi ile Kürdistan yönetimi arasında güven bunalımı olduğu görüşünü aktardı. Bununla beraber terörle mücadele, ortak yaşam gibi konularda iki yönetimin karşılıklı düşünceleri ise olumlu bir hava yansıttığı kaydedildi. Genel Sekreter, ortak bir masa etrafında oturarak tüm sorunların Irak’ın bütünlüğü çerçevesinde, Irak Anayasası’na dayanan diyalog ve müzakere ile çözülmesi yönünde taraflara çağrıda bulundu.

Kürtler, Arap toplumunun asil bileşenlerindendir

Genel Sekreter, taraflara tıkanan diyalog kanallarını acilen açarak doğrudan ve açık müzakerelerin iki taraf arasında yürütülmesi gerektiğini kaydetti. Bu müzakerelerde en başta gelen ilkenin de, Irak’taki tüm grupların çıkarları gözetilmesi ve toprak bütünlüğüne halel gelmemesi olarak belirtildi. Aynı zamanda Genel Sekreter, istikrarlı güçlü bir federasyon fikri üzerinde düşünülmesini bunun ise Irak’ın çıkarları doğrultusunda son derece faydalı olduğunu kaydetti. Ebu Gayt, Kürtlerin Arap toplumunun asil bileşenlerinden olduğunu ve ayrılma gibi bir fikri tasvip etmediğini söyledi.

“Kürt halkı haklarını barış, diyalog ve müzakereler yoluyla almak istiyor’’

Öte yandan, Kürt haber kanalı Rudaw, IKBY’nin ziyaretle ilgili açıklamasını yayınladı. Açıklamada Ebu Gayt’ın Kürt lideri Barzani’ye konuyla ilgili endişelerini aktardığı belirtilirken Barzani’nin cevaben, “Bu benim şahsi kararım değil ki böyle kolayca erteleyebileyim; aksine bu karar Kürt milletine ve siyasilerine ait bir karar” dediği ortaya çıktı. Barzani açıklamanın devamında, “Önceki Merkezi Hükümetlerin Kürt halkıyla ortaklık yerine ona karşı defalarca anayasa ihlalleri yapması ve anlaşmaları bozması, Kürdistan Bölgesi ile Irak Hükümeti arasında güven krizine yol açtı. Bundan dolayı Kürdistan Halkı referandum yapma kararı aldı. Kürt halkı haklarını barış, diyalog ve müzakereler yoluyla almak istiyor’’ dedi.