Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ebu Gayt’tan Riyad Zirvesi için yoğun çalışmalar | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Diplomatik kaynakların Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamaya göre, önümüzdeki Mart ayında Suudi Arabistan’da düzenlenecek olan Arap Birliği Zirvesi’nin hazırlıkları yoğun bir şekilde yürütülüyor.

Kaynaklar, Zirve için düzenlemeleri koordine etmek amacıyla Arap Birliği Genel Sekreterliğinden bir heyetin Riyad’a bir ziyaret gerçekleştirmesi beklenildiğini aktardı. Genel Sekreter Ebu Gayt, aralarında Riyad’ında bulunduğu Arap ülkelerin bazılarının başkentlerini ziyaret etmesi bekleniyor. Ziyaretin zirveye teşvik ve Arap çıkarlarının hizmetinde rol oynamasına imkân tanıyan yeni mekanizmalar arama hedefiyle gerçekleştirileceği düşünülüyor.

Ebu Gayt Cibuti ziyareti

Bugün Cibuti ile bu ziyaretlere başlayacak olan Ebu Gayt, Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Gulle ile görüşerek, Afrika Boynuzu’ndaki en son gelişmelerin yanı sıra, Arap-Afrika işbirliğinin geliştirilmesinin yollarını ele alacak.

Arap Birliği Genel Sekreteri Sözcüsü Mahmud Afifi, 2002 yılından bu yana Cibuti Üniversitesi’ne ziyaret gerçekleştirecek olan ilk Arap Birliği Genel Sekreteri olan Ebu Gayt’ın bu ziyaretinde, Arap Zirvesi’nin ana temalarının inceleneceğini ifade etti. Kaynak, Ebu Gayt’ın Cibuti Dışişleri Bakanı Muhammet Ali Yusuf ile de bir temas gerçekleştireceğini de belirtti.