Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ebu’l Gayt: Arap Dışişleri Bakanları Toplantısı kararı Lübnan’ı hedeflemiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arap Birliği Genel Sekreteri Ebu Gayt, Arap ülkelerinin Lübnan’ın egemenliğine, bağımsızlığına, rolüne ve benzersiz toplum yapısına zarar vermek istemediğini belirtti.

Ebu Gayt, Lübnan Devlet Başkanı Mişel Avn ile görüşmesinin ardından kendisine “Arap Birliği toplantısını çevreleyen koşullar ve Liderlik Konseyi’nin Bakanlar düzeyinde verdiği kararla ilgili, Bahreyn ve Suudi Arabistan tarafından Suudi-Körfez-Bahreyn-Birleşik Arap Emirlikleri’nde gerçekleşen müdahaleleri ve eylemleri değerlendirmek üzere bir şikayette bulunulduğu sorulduğunda şöyle cevap verdi: “Karar, iki yıldan fazla bir süredir Arap Birliği tarafından kurulan İran İşleri Dörtlüsü Komitesi tarafından çıkarıldı ve kabul edildi. İçeriği Mısır, Suudi Arabistan, Bahreyn, BAE’nin ve İslam Birliği Genel Sekreteri’nin katılımıyla gerçekleşecek.”

Genel Sekreter, Pazar günü yapılan Arap Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda “Herkesin Lübnan’ın yapısını anlamaya yönelik ilgisini” izlediğini belirterek, bu kararın öncelikle Arap Dünyasındaki İran yayılmacılığını hedef aldığını belirtti.

Ebu Gayt hiç bir Arap devletinin Lübnan’a zarar vermek istemediğini vurguladı. Genel Sekreter, “Lübnan toplumunun hassas dengeleri ve özgünlüğü var ve tüm Arap Dünyası Lübnan’ın bu yapısına saygı duyuyor. Kararda bir Lübnanlı parti ile ilgili bazı durumlar varsa, bu yeni değil iki yıldan fazla süredir devam ediyor” şeklinde konuştu.  

Öteyandan Cumhurbaşkanı Avn, Ebu Gayt’a, Lübnan’ın Bazı Arap ülkelerinde yaşanan çatışmalardan sorumlu olmadığını belirtti.

Mişel Avn, Ebu Gayt’a  Lübnan’ın 1978’den 2006’ya kadar yaşadığı İsrail saldırılarıyla yüzleştiğini, İsrail’in hedefinde olmalarına rağmen, topraklarını özgürleştirmeyi başardığını hatırlattı. “Lübnan’ın kendisine karşı koyma hakkı ve planlarını mevcut yöntemlerle engellediğini” vurguladı.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Arap devletlerinin Lübnan’ın pozisyonunu anladığını ve ülkenin bölgesel bir gerilimin etkisi altına girmesini istemediklerini söyledi.

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah da Husilerin Riyad’a fırlattığı balistik füze ile partisinin  herhangi bir bağlantısını olmadığını ifade etti.

Nasrallah ayrıca partisinin el-Menar TV kanalı tarafından yayınlanan bir televizyon yayınında Yemen, Bahreyn ve Kuveyt’e silah gönderdiği iddialarını da yalanladı. Nasrallah, DEAŞ örgütünün bozguna uğradıktan sonra Irak’taki birliklerinin geri çekilmesiyle ilgili “Şayet orada bize ihtiyaç olmadığını farkedersek, birlikler geri çekilip bulunmaları gereken herhangi bir yere giderler” dedi.

Arap Birliği Genel Sekreteri, Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri ile bir araya geldi. Ebu’l Gayt,  Arap Birliği tarafından düzenlenen daha önceki zirvelerde ve bakanlar düzeyinde yapılan toplantılarda İsrail’e karşı direnişte Lübnan’ı destekleyen, düzinelerce karar alındığını hatırlattı.  
 
Ebu Gayt, “Hizbullah’a atıf konusunun yeni olmadığını ve Amman’daki Arap zirvesinin kararlarında ve iki yıldan fazla bir süredir de Bakanlar Kurulunun kararlarında da mevcut olduğunu” söyleyerek “Lübnan hükümeti Arap topraklarındaki otoritesini iyi kontrol etmeli ve Arap olmayan güçlerle ittifak kurmamalıdır” ifadelerini kullandı.