Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Egeland: Suriye savaşı sekizinci yılında şiddetli çatışmalara sahne olabilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın danışmanı Jan Egeland, Suriye’de son iki muhalefet bölgesinin ve Şam yakınlarındaki Doğu Guta’daki hükümet saldırısının sona ermesinden sonra bile şiddetli savaşların sürebileceğini söyledi.

Egeland, Reuters ile yaptığı röportajda, “Savaştan üç yıl sonra Beşşar Esed’in lehine dönen iki bölge, savaşın sekizinci yılındaki son sıcak noktalar olmayacak” ifadelerini kullandı.

Norveç Mülteci Konseyi’ne başkanlık eden Egeland “Korktuğumuz şey, Doğu Guta’dan sonra İdlib ve güneyde Dera’da şiddetli çatışmalar görebileceğimiz” diyerek, “Bu, Humus, Halep, Rakka ve Deyrizor’da yaşanan yıkıcı ve acımasız savaşların ardından, ortaya çıkan son savaş olacak” ifadelerine dikkat çekti.

Egeland “Her savaşta siviller, terörle mücadele veya diktatörlükle savaştıklarını iddia eden taraflar arasında sıkışmıştır. İdlib, Dera ve Afrin’ki diyaloglar için zaman henüz bitmiş değil. Büyük bir mülteci kampı olduğu için, İdlib büyük endişe yaratacaktır” ifadelerini kullandı.

Savaşın en kötü taraflarından birinin tıbbi tesisler üzerine hava saldırısı düzenlemek olduğunu aktaran BM danışmanı Jan Egeland, Son zamanlarda 12’den fazla hastanenin koordinatları için yeni bir uyarı sistemi uygulamaya konulduğu bilgisini verdi.

Egeland bu hastaneler hakkında “Doğu Guta ve İdlib’deki hastanelerin koordinatlarını ABD ve Rusya’ya verdik. Rusya’dan hastanelere saldırmamak için güvence talep etmeyeceğiz. Ancak Suriye silahlı kuvvetlerinin ve hava kuvvetlerinin hastaneleri hedeflememesini isteyeceğiz ” diye kaydetti.