Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ehli’ş-Şam unsurları, DEAŞ’la savaşmak üzere yola çıktı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arsal’daki Ehli’ş-Şam unsurları, Şam kırsalındaki Doğu Kalamun’a hareket etti. Suriye rejiminin özel araç yerine otobüslerle gönderilmelerine yönelik ısrarları sonucu günlerce süren müzakerelerden sonra karar alındı. Yüzlerce aile ise Arsal’daki kamplarda kalmayı sürdürüyor.

Kırsal’ın silahlılardan tahliyesi, Suriye ile doğu sınırında bulunan DEAŞ ordusuna karşı savaşın da başladığı anlamına geliyor. Ordu, birimlerinin Hamid Vadi bölgesinde ilerlediğini duyurdu. Askeri kaynaklar bu ilerlemenin yaklaşan savaşa işaret ettiğini vurguladı. Arsal Belediye Başkanı Basil Hujairi Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Hizbullah, bölgeyi saatler içinde Lübnan ordusuna devredilmesini beklemekteyiz” şeklinde konuştu.

Emniyet Genel Müdürlüğü, ilgililerle gerçekleştirilen müzakereler sonunda, Lübnan topraklarının bir parçası olan Arsal Kırsalın’da egemen olan silahlıları çıkarma operasyonunun başarıyla gerçekleştiğini belirtti. Müdürlük, Ehli’ş-Şam’ın silahlılarını ve ailelerini taşıyan 34 otobüsün Lübnan Kızıl Haç ile birlikte Suriye topraklarına doğru yola çıktığını bildirdi. İlgili yetkililerin, ulaşımı güvenli bir şekilde sağladığını da sözlerine ekledi.

Ehli’ş-Şam grubu ile ilgili Suriye Muhalefet kaynakları ise Şarku’ul Avsat’a yaptıkları açıklamada, “Baskılar sonucunda otobüsle çıkışı kabul ettiler, özel arabalarıyla değil. Bu da Hizbullah’la beraber onlarla iletişim kurmuş ittifakın karşı çıktığı bir şey… Suriye’ye gelmek üzere kayıtlı olan 3000 kişiden 1500’ü Arsal’a geri döndü. Çoğu da sayıları 400’e kadar varan silahlı ailelerden oluşuyor. Yaklaşık 1300 kişi Lübnan ordusu tarafından teftiş edildikten sonra arabalarından ayrılıp otobüslere geçerek Arsal’a girdiler”

Ulusal Haber Ajansı, Heyetu Tahriru’ş- Şam’ın (HTŞ) haftalar önce otobüslerle Arsal kırsalından ayrılarak Kalamun’a hareket ettiğini bildirdi.

Merkezi Haber Ajansı’na göre, konvoyun başlamasına paralel olarak, yasadışı 3 kamp, Vadi Hamid ve Arsal’dan tamamen kaldırıldı. Park alanları, Vadi Hamid ve Arsal’ın doğusu silahsız hale getirildi. Silahlılar ve aileleri için Kamu Güvenlik Kontrollerinin sağlanmasının ardından, Lübnan ordusu envanter geçidi alanında otobüsler teftiş işlemlerinden geçti, 14 Kızılhaç arabası ve 34 otobüsten oluşan konvoy Hamid vadisinden başlatıldı. Suriye Güvenlik Servisleri tarafından er-Ruhaybe’ye yönelecek isimlerin listesi oluşturuldu.

Bilgilendirmelere göre ise başka bir grup Arsal bölgesine hareket edecek ve mutabakat komiteleri aracılığıyla bölgeye yerleşimleri sağlanacak.

Savaştan sonra HTŞ unsurlarının ve Arsal’dan gelen binlerce mültecinin Suriye’nin kuzey batısına çıkışı sağlandı, bu uygulama; HTŞ ve Hizbullah arasında gerçekleştirilen ittifakın ikinci adımını oluşturuyor. Suriye’de gerçekleştirilen ittifaklar, ÖSO unsurlarının ve vatandaşların muhalefetin kontrolü altındaki bölgelere intikaline de yol açtı.