Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ehud Barak, Netanyahu’yu İsrail’i yok oluşa sürüklemekle suçladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Eski İsrail Başbakanı Ehud Barak Başbakan Binyamin Netanyahu’nun izlediği iki devletli çözüm politikasını “Müslümanların çoğunlukta olduğu bir devlete liderlik yapacak” ifadeleri ile eleştirdi.

Filistin devletine izin vermeyip Gazze ve Batı Şeria’nın tamamen işgal edilmesini savunan tez ile İki devletli çözümü savunan politikacılar arasındaki tartışma büyüyor.

Tek devletli çözümü savunan Netanyahu gibi siyasetçiler Filistinlilerin bağımsız örgütlenmelerini yok etmeyi hedeflerken bu yaklaşıma karşı çıkan İki devletli çözüm taraftarları nüfus dağılımının gelecekte Yahudilerin aleyhine değişeceğini ve İsrail devletinin imha olacağını ileri sürüyorlar. Bu teze karşı Barak gibi iki devletli çözüm taraftarları Filistinlileri Gazze ve Batı Şeria’ya sıkıştırma İsrail toplumundan ayrıştırma/izole etme stratejisini savunuyorlar.

Şarku’l Avsat muhabirinin bildirdiğibne göre Barak bu bağlamda, dün gece Tel Aviv’deki İsrail müzesinde düzenlenen “2018’in Genel Tablosu” başlıklı konferans sırasında yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

“Bir avuç radikal, Netanyahu gibi zayıf bir lideri manipüle ediyor. İsrail Devletinin varoluşsal tehdidi kendi içinden gelmektedir ve bu tehdit iki halk için tek devletli bir çözüm isteyen Netanyahu’nun vizyonudur. Netanyahu Siyonist-demokratik devletin temellerini ve kurumlarını tahrip eden Müslüman vatandaşların ve yabancıların çoğunluğu ile bir Yahudi-misyoner devlet kurmaya çalışıyor. Çoğu insan, demokratik Siyonist bir doğaya sahip olan İsrail’deki Yahudi çoğunluğun korunmasının sağlanmasını istiyor. Bu ancak İsrail’in yanında bağımsız bir Filistin devleti kurulursa gerçekleşecek. Netanyahu ve sağ radikalizm yanlıları ‘Nehirden Denize kadar’ bir devlet istiyorlar. Bu hedefin kaçınılmaz sonucu; İsrail’in ortadan kalkması, Müslümanların çoğunlukta olacağı bir devlete dönüşmesidir. Bu da şiddetli bir çatışmanın patlak vermesine yol açacaktır. İsrail bu şekilde Yahudi, Siyonist ve demokratik bir devlet olamayacak”.