Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ekonomi Bakanı’ndan Lübnan ekonomisi için önemli hamle | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Ekonomi ve Ticaret Bakanı Raed Khoury, ülke ekonomisini korumak için net bir plan geliştirmeye ihtiyaç duyduklarını açıkladı. Ekonomi Bakanı bunu, ilk önce siyasi kargaşadan uzak durarak elektrik açığının iyileştirilmesi, ikinci olarak ise Kamu sektörünün yapısının gözden geçirilmesi ile gerçekleşebileceğini aktardı.

Khoury, LBC adlı televizyon kanalına verdiği demeçte “Lübnan’a bir ekonomik plan geliştirme için alınan Bakanlar Kurulu kararının McKinsey ile işbirliği yapılması gerekiyor. Bu, Lübnan’daki üretken sektörleri tanımlamanın ilk adımıdır” diyerek bu planın tamamlanmaya yaklaştığına dikkat çekti.

Konuşmasının devamında bakan şu ifadeleri kullandı:

“Kurulacak yeni hükümet, öncelikli sıraya ekonomiyi koyacak. Bazı birikimler, durumun bozulmasına neden oldu. Artan küresel faydalar ve gelişmekte olan ülkelerde artan faydalar ekonomik durumun bozulmasına yol açıyor. Bunun yanı sıra Suriye’deki savaş dolayısı ile Lübnan sınırı kapatıldı. Böylece ihracat azaldı ve Lübnan ekonomisinin bağlı bulunduğu petrol fiyatlarında düşüş yaşandı”.

Türk mallarına yasak hakkında önemli açıklama

Bisküvi ve temizlik malzemeleri gibi bazı Türk mallarının ülkede yasaklanması hakkında konuşan Ekonomi Bakanı, “Ulusal üretimi korumak için böyle bir karar aldık çünkü bu mallar Lübnan piyasasını sular altında bıraktı. Birçok Lübnan fabrikası kapandı. Bu karar Türk devletine karşı değil, Lübnan ekonomisini korumaya karşın alındı. Çünkü Lübnan ve Türkiye arasında ticareti düzenleyen uluslararası anlaşmalar yok. Türkiye’den 800 milyon dolar ithal 120 milyon dolar ihraç ediyoruz. Yasaklanan bu mallar 30 milyon dolar değerindedir. Bu ilk ve önemli bir adım” ifadelerini kullandı.

Bu kararın, Lübnan laboratuvarlarının temizlik malzemeleri için yeniden açılmasına yardımcı olduğunu aktaran bakan, bunun da Lübnan’a birçok iş fırsatı verdiğine ve ekonomik döngünün sağlanmasına katkıda bulunduğuna dikkat çekti.