Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail ve Filistin Lahey’de yargısal bir çatışmaya hazırlanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail ve Filistin yönetimlerindeki yargı birimleri, İsrail kuvvetlerinin, bu haftaki büyük dönüş yürüyüşlerindeki katılımcılara karşı yürüttüğü katliam ve savaş suçları hakkında Lahey Mahkemesi’nin olası bir soruşturmasına hazırlık yapıyor. Söz konusu katliamda onlarca Filistinli hayatını kaybetti ayrıca binlerce vatandaş yaralandı.

Şarku’l- Avsat’ın elde ettiği bilgilere göre, Filistin Otoritesi, İsrail ordusunun baskısına maruz kalan vatandaş ve acil müdahale ekiplerinin ifadelerini toplamaya başladı. Vatandaşlardan ellerindeki fotoğraf ve video kayıtlarını, İsrail ordusuna ait silah ve mühimmat kalıntılarını, mahkemede delil olarak sunulması için kendilerine ulaştırmalarını talep etti.

Filistin Hükümeti sözcüsü Yazar Yusuf el- Mahmud, bu çabaları doğrulayarak, amacın gerçek delillere ulaşmak olduğunu söyledi. Mahmud, “Bizler gerçek dışında bir şey istemiyoruz. Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden (BMGK) bir soruşturma komisyonu oluşturulmasını talep ettik. Ayrıca komisyonun elde ettiği sonuç ve önerileri kabul edeceğimizi ifade ettik. Gerçek dışında hiçbir şey bizi ilgilendirmiyor” şeklinde konuştu.

Hayatının kaybedenleri tamamı Filistinli

Öte yandan İsrail tarafında ise İşgal hükümetinin Başsavcılık Dairesi de mahkemenin yapacağı araştırmaya hazırlık olarak aynı şekilde bilgi, delili ve fotoğraf topluyor. İsrail, bu yargı savaşının öncekilerden çok daha zor olacağının farkında. Çünkü hayatını kaybedenlerin hepsi Filistinli.

“Şiddet barış getirmez”

Ayrıca Papa Franciscus, dün Gazze ve İsrail arasında bulunan sınıra yakın bir bölgede 2 Filistinlinin öldürülmesini kınayarak “Öldürmek, şiddeti daha da arttırmaktan ileriye gitmeyecek” şeklinde konuştu. Ortadoğu’da adalet ve barış için diyalog çağrısında bulundu.

Papa, Aziz Petrus Meydanı’nda yaptığı konuşmada on binlerce kişiye hitap ederek, “Ölen ve yaralananlardan dolayı üzüntü duyuyorum. Acı çekenlere şefkat ve dualarımı sunuyorum. Ve tekrar söylüyorum şiddete başvurmak barış getirmez. Savaş ancak savaş, şiddet de ancak şiddet doğurur” dedi.

60 kişi hayatını kaybetti

İsrail kuvvetleri, geçtiğimiz Pazartesi günü ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması sırasında İsrail ile Gazze sınırında gerçekleştirilen barışçıl eylemlerde gösteriler sırasında 60 Filistinli öldürdü. 14 Mayıs Gazze Şeridi’nin geçtiğimiz yıllardaki en kanlı günü olarak tarihe geçti.

2014 yılında İsrail ve Filistin topraklarını ziyaret eden Papa, her iki taraf ve uluslararası toplumdan ‘diyalog, adalet ve barış’ hakim olana kadar çabalarını sürdürmelerini talep etti.