Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

El-Ahmar, Yemen’de barış çağrısını memnuniyetle karşıladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Genel Başkan Yardımcısı ve Silahlı Kuvvetler Komutanı Korgeneral Ali Muhsin el-Ahmar dün askeri operasyonları yerinde incelemek ve kurtarılmış bölgelerdeki durumu normale döndürme çalışmalarını gözden geçirmek için Sana’nın kuzeydoğusundaki Marib eyaletini ziyaret etti.

El-Ahmar, Yemen Genelkurmay Başkanı General Tahir el-Akili, Yemen Savunma Bakanlığı’nın yöneticileri ve komutanları ile Marib’de bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda ordu tarafından çeşitli cephelerde elde edilen zaferler, saha gelişmeleri ve savaşı bitirme çabaları ele alındı.

El-Ahmar yaptığı açıklamada savaşın Körfez Girişimi ve Yürütme Mekanizması, Ulusal Diyalog Çıkışları ve 2216 sayılı kararı olmak üzere üç referansa dayandığını vurguladı.

Başkan Yardımcısı, Yemen hükümetini yeniden kurmak için İran’ın projelerini yenilgiye uğratan zaferlere övgüde bulunarak Yemen halkına gösterdikleri tarihi destekten dolayı Suudi Arabistan liderliğindeki Koalisyon güçlerine övgüde bulundu.

El-Ahmar, Husi destekli İran yanlısı milislerin şehirleri kasıtlı olarak bombalayıp balistik füze fırlatarak sivilleri ve uluslararası suları tehdit etmeye devam ettiğini belirtti.
Başbakan Yardımcısı açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Müttefikleri artırmak ve Yemenliler tarafından aranan barışı tesis etmek için iki kat daha fazla çabalamalıyız. Yemen halkını ve haklarını korumak ve milisler tarafından yapılan acıları ve trajedileri sona erdirmek için çalışıyoruz. Milisleri müzakere masasına davet ederek savaşı durdurmaya ve Suudi Arabistan’daki kardeş halkımıza atılan balistik füzelere son vermeye çağırıyoruz.”

Savaşın Cumhurbaşkanı Hadi’nin önderliğinde meşru bir savunma olarak başladığını vurgulayan El-Ahmar “Milislerin barışa eğilim göstererek uluslararası çağrılara yanıt vermesi, Birleşmiş Milletler’in (BM) 2216 sayılı kararına uyması, Yemenilerin acısını sona erdirerek Yemen’e ve bölgeye güvenlik ve istikrar getirecektir” ifadelerini kullandı.