Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

El-Fetih Hareketi, Ulusal konseyin toplanması için baskı yapıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

El-Fetih Hareketi’nin Merkez Komite Üyesi Cemal Muhaysin, Filistin Ulusal Konsey’inin, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ın BM Genel Kurulunda bir konuşma yapmak için New York’a hareket etmeden önce, gelecek ayın ortasında toplanmasından yana olduğunu belirtirek, bütün grupları vaktinde hareket ederek, sorumluluklarını yerine getirmeye çağırdı.

Hamas Hareketi ise bu adımın meşruluğundan şüphe duyuyor. Muhaysin resmi radyoya yaptığı açıklamalarda “Abbas’ın BM Genel Kurulu’na gitmesi önemlidir ve FKÖ hakettiği saygınlığı geri kazanmıştır” dedi. Bu davet, El-Fetih Hareketi’nin yürütme kurulunun en yakın zamanda bir konseyin toplanmasının önemine vurgu yapmasından sonra geldi.

Toplanması istenen konseyin diğer taraftan hedefi, Filistin Kurutuluş Hareketi’nin kurumlarının yenilenmesi, FKÖ’nün yürütme kurulunun çalışma organlarının ve lider kadrosunun saygınlığının geri kazandırılması ve bu kurulunun Filistin siyasetinin ana sistemi ve Filistin’in ulusal siyaset projesinin koruyucusu olarak görevlerini yerine getirebilmesi.

El-Fetih Hareketi ulusal konseyin toplanması konusunda diğer Filistinli gruplarla anlaşmaya çalışıyor ki bu konseyin toplanmasından sonra Filistin Kurtuluş Örgütüne yeni bir yürütme kurulu seçilecek. El-Fetih hareketi ulusal konseyin Ramallah’ta yapılacak bir oturumla toplanması için baskı yapıyor ancak Filistin gruplar, bütün üyelerinin katılabilmesi için ulusal konseyin Ramallah dışında yapılacak bir toplantı ile bir araya gelmesini istiyor. Diğer taraftan Hamas, bu toplantının temelden yasadışı olduğunu belirtiyor.

Ulusal konseyin ortak çözüm için öneriler alındıktan sonra, Beyrut ile Ramallah arasındaki gerçekleştirilecek video konferans sistemi ile konseyin toplanması bekleniyor. Ulusal Konsey, Filistinleri içeride ve dışarıda temsil eden bir parlamento olarak görülüyor ve Filistinli grupların, güçlerin ve Filistinli sendikaların temsilcilerinden oluşan 750’den fazla üyeye sahip. Ulusal konsey kuruluşundan bu yana 22 defa toplanırken en son Ramallah’ta gerçekleşen özel bir oturumda bir araya gelmiş, bu oturumda FKÖ’ye yedi yeni üye seçilirken toplam üye sayısı 18 olmuştu. Mahmut Abbas FKÖ’ye yeni bir yürütme kurulu seçerek, muhalifleri eleştirilerinden kurtulmak ve yanına yandaş çekmek istiyor. Bu yeni yürütme kuruyla birlikte Abbas’tan sonraki siyasi geçiş kolay olacak.

El-Fetih Hareketi’nin, yenilenen merkez kurulu üyelerinden birisini FKÖ’nün yürütme kurulu üyeliğine aday göstermesi bekleniyor ki bu kişi Abbas’tan sonraki başkanlığa en yakın aday olacak. Şuan El-Fetih üyesi ve aynı zamanda FKÖ yürütme kurulu sekreteri olan Dr. Saed Erekat’ın Abbas’tan sonraki başkanlığa aday olması bekleniyordu ancak sağlık durumu diğer adayların başkan olmasını daha muhtemel kılıyor.

Ancak Mahmut Abbas’ın FKÖ’yü yenileme adımı, Hamas’tan ve başında Muhammed Dahlan’ın bulunduğu El-Fetih’ten ayrılan grup tarafından sert bir şekilde eleştiriliyor.

Gazze’yi kontrolü altında bulunduran Hamas, Ulusal konseyin toplanması çabalarını hedef aldı. Hamas’ın üst düzey yöneticilerinden Muhammed ez-Zahar “Ulusal konsey şu anki hali ile bütün Filistinlileri temsil etmiyor. Konsey, kendilerinden eser kalmamış grupları temsil ediyor ve bu konseyin şuan toplanmak istenmesinin amacı Mahmut Abbas’ın 2009 yılında biten ve sahte olan meşruiyetini pekiştirmektir” dedi. Ez-Zahar, bu konseyden çıkan bütün kararların yasadışı ve geçersiz olduğunu belirtti.

Ez-Zahar, Hamas’a bağlı internet sitelerinde yayınlanan açıklamasında “Ulusal konsey Filistin’in meşruiyetini temsil etmiyor çünkü 2005 yılındaki belediye seçimlerini ve 2006 yılındaki meclis seçimlerini kazanan Hamas Hareketi bu konseyde temsil edilmiyor” dedi.

“Şuan ki ulusal konsey, bu isim altında Filistin meşruiyetini temsil etmiyor. Konseyin uzlaşma olmadan toplanması, başarısız olduğunun bir kanıtıdır” diyen Muhammed ez-Zahar, Parlamentonun çoğunluğunu oluşturan Hamas’ın çıkıp ulusal konsey bizi temsil etmiyor demesinin yeterli olduğunu belirtti.

İnternette yayınlanan açıklamanın devamında ez-Zahar, ulusal konseyin toplanmasının anlaşmalara aykırı olduğunu belirterek “Biz ulusal konseyin bu şekilde bir araya gelmesine karşıyız. Kahire’de yapılan anlaşmayı uygulamaya çağırıyoruz ki Kahire’de ulusal konsey, başkanlık ve meclis seçimlerinin yapılması üzerinde anlaşılmıştı. Filistin halkının seçtikleri kendilerinin temsilcisi olur” dedi.

Ez-Zahar, “Ulusal Konsey’in aldığı kararlar, yok hükmündedir ve yasadışıdır. Çünkü bir kararın meşruluğu onun kaynağının meşru olmasından gelir. Eğer kaynak çoğunluğu temsil etmiyorsa bu karar çoğunluğu temsil etmemiş olur ve sonuçta yok hükmünde olduğu ortaya çıkar” dedi.

Hamas, senelerden beri FKÖ’ye girmeye çalışmış, el-Fetih hareketi ve diğer gruplarla daha önce yaptığı anlaşmalarda FKÖ için geçici bir yönetim kadrosu oluşturmuştu ancak bu kadro bir araya gelmedi. Taraflar Hamas’ın seçimler aracılığıyla FKÖ’ye girmesi konusunda aynı fikirde değil.