Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

El-Halil’deki Harem-i İbrahim kapatıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yahudi yerleşimciler, Yom Kippur (Gufran Günü) Bayramı’nı fırsat bilerek, İsrail polisinin koruması altında Mescid-i Aksa’ya yeni bir baskın gerçekleştirdi. El-Halil’deki Harem-i İbrahim kapatılırken, İsrail işgal güçleri, bir Filistinliyi Kudüs’teki Şam Kapısı’nda öldürdü.

Ürdün Vakıflar ve İslami İşler Bakanlığı’na bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Sözcüsü Firas Dibs, Müslümanların girişinin kısıtlandığı sırada Mescid-i Aksa’nın güneybatı bölgesindeki Fas (el-Meğaribe) Kapısı’ndan giren 40 fanatik Yahudi’nin, Harem-i Şerif’e baskın düzenlediğini belirtti.

İsrail polisi, Müslümanların Mescid-i Aksa’ya girişine engel oldu. Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’ne bağlı İmar Heyeti Memuru Husam Sidr ve Mescid-i Aksa’daki kadın muhafızların Başkanı Ziynet Ebu Sabih de engellenen kişiler arasında bulunuyordu. İsrail, Yom Kippur kutlamalarıyla birlikte dün, Kudüs’ü askeri kışlalara dönüştürdü.

Bu arada İsrail polisi, kentin dört bir yanına yayıldı. Eski Şehir ve Mescid-i Aksa kapılarındaki varlığını da yoğunlaştırdı.

İsrail askerlerinden baskın: Bir Filistinli öldü

Öte yandan işgalci İsrail güçleri, dün provokasyon ve baskınlarını sürdürdü. Bir İsraillinin, Filistinli bir vatandaşın bıçaklı saldırı girişiminde bulunduğunu iddia edip, bu kişiyi, Kudüs’te Şam Kapısı (Babu’l Amud) bölgesinde öldürmesiyle çatışmalar patlak verdi. Çıkan olayda, çok sayıda kişi yaralandı, birçok kişi de gözaltına alındı. Kalandiya Mülteci Kampı’ndan, 26 yaşındaki Muhammed Yusuf Şu’ban Alyan, işgal güçlerinin açtığı ateş sonucunda hayatını kaybetti.

İşgal güçlerinin son iki gün içinde öldürdüğü Filistinli sayısı, 6’ya yükseldi.

Kalandiya kampındaki kuvvetler ve faaliyet gösteren kurumlar ise kamp genelinde ve çevre mahallelerde geniş çaplı boykot yaptı.

Polis Sözcüsü yaptığı açıklamada, yasadışı bir şekilde Kudüs’te bulunan saldırganın etkisiz hale getirildiğini açıkladı. İşgal güçleri Yahudi bayramı nedeniyle Filistinlilerin Kudüs’e girişini yasakladı.

İsrail, Yom Kippur Bayramı nedeniyle geçtiğimiz Pazartesi günü Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ni kapatmıştı. Yasağın önümüzdeki Perşembe günü kalkması bekleniyor.

Dün, işgal altındaki Kudüs’ün kuzeyinde Alyan’ın anısına yas tutularak kapsamlı bir ticari boykot uygulandı.

İşgalci İsrail hükümeti, Müslümanların girişine engel olmak için Batı Şeria’nın El Halil kentindeki Harem-i İbrahim’in tüm revak ve avlularını kapattı. Harem-i İbrahim Hizmetçileri Başkanı Şeyh Hıfzi Ebu İsneyne de olayı doğrulayarak, işgal hükümetinin, bayram kutlamaları nedeniyle camiinin tüm avlularını kapattığını söyledi.

Çarşamba günü başlayacak olan Yahudilerin en kutsal günü Yom Kippur (Kefaret Günü) ve ardından bir hafta sürecek olan Sukot Bayramı (Çardakların Festivali) sebebiyle radikal Yahudiler, sık sık ‘Tapınak Tepesi’ olarak isimlendirdikleri Mescid-i Aksa’ya yönelik baskın çağrısı yapıyor.

El Halil kentinin güneyinde İsrail güvenlik güçlerinin egemenliği altında bulunan en- Nahda İlköğretim Okulu yakınlarında ve Tarık bin Ziyad Lisesi çevresinde ise işgal güçleriyle çatışmalar meydana geldi. Nahda İlköğretim Okulu Müdürü Ruhi ez- Zeru, İsrail askerleri ve devriyelerinin okul bahçesine girmeden önce öğrencileri provoke ettiklerini söyledi. Askerler meydana gelen çatışmalarda öğrencilere karşı gaz ve ses bombaları kullandı. Bunun sonucunda onlarca kişi, solunum yetmezliği ve panik atak nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Çatışmalar, her iki okulda da eğitimin aksamasına neden oldu.

Filistin Dışişleri Bakanlığı, uluslararası sessizliği kınadı

Filistin Dışişleri Bakanlığı ise uluslararası toplumun sessiz kalmasını kınadı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Öldürme politikası, işgal güçlerinin uyguladığı acımasız bir engelleme ve zorbalık, silahlı milisler ve yerleşimci çetelerinin kolları, dünyanın gözü önünde her gün halkımıza uzanıyor” ifadelerine yer verildi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 6 Filistinli masum vatandaşının işgal güçleri tarafından öldürülmesini de değinildi. Hayatını kaybedenlerden Muhammed er- Rimavi’nin gözaltında bulunduğu sırada darp edilmesi nedeniyle öldüğü belirtildi. Öte yandan silahlı yerleşimci milislerin topraklarını çaldığını, binlerce yerleşimciye Mescid-i Aksa’ya girme ve avlularında Talmud’an bölümler ve dualar okumalarına izin verildiğine vurgu yapıldı.

Bakanlığın açıklamasında, artma ve azalma gösterebilecek, bu rutin halin, Filistinli halkın yaşam koşullarını gözler önüne serdiği belirtildi. Yaşam şartlarının zorluğunun yanı sıra evlerin, toprakların, kutsalların ve halkının güvende olmadığının altını çizildi.

“Uluslararası toplum, işgal güçlerinin bu tutumunu kabul mu ediyor?”

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında ayrıca, “Uluslararası toplum, halkımız ve nesillerinin böyle mi yaşamasını istiyor? Toplumumuz, artan bir İsrail faşizmiyle karşı karşıyayken, Filistinli gençlerin tepkilerini kontrol altında tutmak mümkün mü? Uluslararası toplum, tam anlamıyla ses çıkarmazken, haksızlığı görmezden gelip sorumluluğunu üstlenmezken veya herhangi bir tepki dahi vermezken. Uluslararası toplum işgal güçlerinin zorla dayattığı durumu kabul derecesine mi ulaştı? Halkımızın kader, gelecek ve güvenliği, uluslararası bir onayla fanatik yerleşimcilerin ve işgal askerlerinin eli, ırkçılığı ve nefretine mi bırakıldı? Dünya işgal güçlerine mi teslim oldu? Bu mesuliyetlerini yüklenme konusunda acziyet ve başarısızlığını kabul etmesi anlamına mı geliyor?” ifadelerine yer verdi.

Bakanlık, bunun dünyanın tüm standartları için kabul edilemez bir durum olduğunu vurguladı ve uluslararası toplumun İsrail’in tehlikeli tırmanışına olan ilgisizliği ve kayıtsızlığının sakıncaları konusunda uyarıda bulundu. Açıklamada, “Uluslararası toplum, bu risklere ve sonuçlarına dikkat etmezse, İsrail işgal devleti tarafından modern zamanların en büyük etnik temizliği ile karşı karşıya kalabiliriz. Uluslararası toplumun gözleri önünde bir Apartheid devleti ancak basite indirgeniyor. İşgalle barışa gitmek, savaş ve insanlık suçlarını kabul etmeyi gerektiriyor” cümleleri kullanıldı.