Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

El-Hamra caddesindeki esnaf, dilencilerden şikayetçi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Beyrut’taki el-Hamra Caddesi, her iki tarafında yer alan dükkan ve kafelerin çeşitliliği açısından Arap bölgesinde yaşanan tüm siyasi, entelektüel ve sosyal olayların tanıklarından biri sayılabilir.

Beyrut’un kalbinin attığı bu cadde, çeşitliliği ve kalabalığı sebebiyle dilencilerin de gözde mekanlarından biri. Ancak dilencilerin sayıları iki yıl öncesine göre oldukça arttı. Öyle ki caddedeki esnaf ve kafe sahipleri, cadde boyunca çeşitli milletlerden çocuk ve yaşlıların burada dilenmesinden artık rahatsızlık duyuyor.

Hamra’daki dükkanlardan birinin sahibi olan Fayez eş-Şair, Lübnan Ulusal Medya Ajansı’na, dilencilerin sayısının önceki yıllara göre 15 kat arttığını ve bu durumun esnafı oldukça zora soktuğunu söyledi. Hamra caddesinin bu konuda şehrin geri kalanından daha fazla bedel ödediğini belirten Fayez eş-Şair, “Beyrut’ta dilencilerin girmesi yasak olan bazı caddeler varken neden Hamra’ya girmelerine izin veriliyor?” dedi.

Cadde esnafının uğradığı zarara dikkati çeken eş-Şair, “Dilenciler, müşterileri caddeye girmelerinden itibaren bir dükkana girene kadar takip ediyorlar. Bununla birlikte çoğu zaman kapıda bekliyorlar ve bu durum hem müşteri hem de esnaf için sıkıntı verici oluyor. Caddede yürüyenlerden yalnızca bir dilenci para istemiyor. Peşlerine ‘çete’ gibi takılıyorlar. Bazı esnaflar müşterilerin dükkana girebilmeleri için dilencilerin dükkanlarının önünden çekilmesini istemek zorunda kalıyor” şeklinde konuştu.

Eş-Şair ve diğer esnaflar, devlete bu konuya bir çözüm bulunması ve dilencilerin özel bir sosyal merkeze götürülmeleri ya da Beyrut’tan tamamen çıkarılmaları çağırısında bulundu. Hamra Caddesi Esnafları Komisyonu Başkan Yardımcısı Muhammed el-Aris, bölgede Amerikan Üniversitesi Hastanesi’nin olması sebebiyle farklı milletlerden dilencilerin buraya geldiklerine işaret ederek, çözümün çok sert olması gerektiğinin altını çizdi.