Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

El Kaide, Abyan’da bulunan en büyük ikinci kalesini kaybediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen güvenlik güçleri, Yemen’in başkenti Aden’in doğusunda bulunan Şebve ve Abyan arasında yer alan El-Mehfed bölgesindeki El Kaide örgütünün ikinci en büyük kalesi olan Bin Ladin kampını kontrol altına aldı.

Tuğgeneral Münir Ebu Yemame Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamalarda ortak güçlerin, El-Mehfed bölgesinde bulunan Bin Ladin kampının tüm denetimini ele geçirdiklerini söyledi.

Yemame, askerlerin, El-Mehfed bölgesinin engebeli dağlarına yoğun bir askeri saldırı düzenlediğini ve terör örgütünün militanları ile şiddetli bir çatışma sonrasında El Kaide’nin Abyan valiliği ve komşu illerindeki güvenlik güçlerini hedef almak ve militanlarını eğitmek için kullandığı stratejik Bin Ladin kampını ele geçirdiklerini söyledi. Tuğgeneral, operasyon sonrasında bomba imalat tesisi, bomba yüklü araçlar, patlayıcı kemerler, çeşitli silahlar ve RPG roketatarlara el koyduklarını belirtti.

Kampın engebeli, güvenilir ve güvenlik güçlerine uzak bir bölgede olması nedeniyle Abyan bölgesine yakın diğer civar bölgelerden kaçan El-Kaide’nin birçok militanı, burayı barınak olarak kullanıyordu.