Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘El Kaide lideri Sıddıki hayatta’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pakistanlı üst düzey diplomat Ayşe Faruki, Boston eyaletinde El Kaide’ye bağlı uyuyan bir terör hücresiyle iletişime geçmekle suçlanarak, ABD hapishanesinde tutuklu bulunan doktor Afia Sıddıki’nin öldüğüne ilişkin iddiaları reddetti.

Pakistan‘ın Houston Başkonsolosluğu’ndan yapılan açıklamaya göre, geçtiğimiz günlerde Sıddıki ile 2 saatlik bir görüşmede bulunduğunu ifaden Faruki, 14 ay içinde 4 kez bir araya geldiğini belirtti.

El Kaide lideri Afia Sıddıki, ABD’li bir askeri vurmaya çalıştıktan sonra tutuklanmıştı.

Tutuklama haberi, Pakistanlı yetkililerin Sıddıki’yi ABD’li yetkililere teslim ettiğini iddia eden görgü tanıkları tarafından sosyal medya aracılığıyla yayılmış, Bu haber Pakistan ve ABD yetkilileri tarafından da reddedilmişti.

El Kaide ile çalışmakla suçlanan Sıddıki’nin Afganistan’da bulunmadan 5 yıl önce gizlendiği ve sorgulandığı sırada ABD askerine ateş açtığı iddia ediliyor.

Washington, ABD istihbaratına Usame bin Ladin’in bulunmasıyla ilgili yardım etmekle suçlu bulunup, Pakistan’da tutuklu bulunan Şakil Afridi’nin Afia Sıddıki ile takası içeren bir rapor yayınlamıştı.

Sıddıki’nin Pakistan’daki destekçileri, hükümetin ABD’den Sıddıki’nin serbest bırakılmasını talep etmesi için gösteriler düzenleyerek baskı yapıyorlar.