Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

El Kaide lideri Zevahiri’den Cemaat-i İslamiye’nin kurucusu Ömer Abdurrahman’a övgü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

El-Kaide Örgütü lideri Eymen Ez-Zevahiri, geçtiğimiz Şubat ayında ABD’deki 24 yılını geçirdiği bir hapishanede hayatını kaybeden, Mısır’daki Cemaat-i İslamiye lideri Dr. Ömer Abdurrahman’a övgüde bulundu. Bir video aracılığıyla konuşan Ez-Zevahiri, “Abdurrahman, serbest bırakılması karşılığında ilkelerinden vazgeçme teklifini reddetti” dedi.

Mısır’daki İslam Cemaati işleri konusunda uzman Dr. Halid Eğ-Zağferani, Şarku’l Avsat’a, Ez-Zevahiri’nin videosundaki hedefin, Cemaat-i İslamiye gençlerinin El Kaide’ye katılmasını sağlamak olduğunu söyledi.

El Kaide’nin basın kanadı olan, ‘As-Sahab’ kuruluşu, Cemaat-i İslamiye kurucusunun ölümü hakkında Ez-Zevahiri’nin ilk sözü olan “Eğilmeyen dev… Ömer Abdurrahman” adıyla örgüt liderinin bir videosunu yayınladı. Kuruluş, uluslararası terör listesinde yer alıyor.

‘Kör Şeyh’ adıyla bilinen Ömer Abdurrahman, cihadın en büyük esirlerinden biriydi. ABD’de tutuklandı. 1993’te New York’ta düzenlenen bir bombalı saldırının sorumlusu olduğu iddiasıyla ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

79 yaşındaki Şeyh Abdurrahman, 1990’ların başında Mısır hükümetine karşı kullanılmak üzere silah temin eden Cemaat-i İslamiye’nin manevi lideri oldu. 1995’te New York’taki Dünya Ticaret Merkezi de dâhil, ABD’ye yönelik birçok bombalama eylemlerinin sorumlusu olduğu iddiasıyla ömür boyu hapis cezası almıştı.

Dünya Ticaret Merkezi, 11 Eylül 2001 yılında El Kaide tarafından ABD’ye yönelik bir terör saldırısında yıkılmıştı.

2011 yılında ise Abdurrahman’ın oğullarından biri olan Ahmed, Afganistan’da bir Amerikan uçağı tarafından başlatılan saldırıda öldürüldü.

Bu bağlamda Ez-Zevahiri, söz konusu videoda, Ömer Abdurrahman’ın hapishanede bir bildiri yayınlayarak, (Cemaat-i İslamiye’yi ilan ettiği) Mısır’daki şiddeti durdurma girişimi olarak geri çekildiğine dikkat çekti. Ve bunun İslamcılar için olumlu sonuçlar doğurmadığını kaydetti.

Ancak Ez-Zağferani, “Abdurrahman, şiddeti durdurma girişiminin bir destekçisi olarak öldü. Ez-Zevahiri’nin iddia ettiği gibi geri çekilmedi. Bu bilgiyi, Cemaat-i İslamiye kurucusunun oğullarıyla gerçekleştirdiğim son görüşmelere dayandırıyorum” açıklamasında bulundu.

Bu bağlamda Ez-Zağferani, “1993 yılında ikiz kulelere yönelik saldırı girişimi sebebiyle Ömer Abdurrahman tutuklanmadan önce ABD’yi ziyaret ettim” dedi.

Ez-Zağferani, sözlerini şöyle sürdürdü, “Neredeyse pasaport sürem bitene kadar ABD’de kaldım. El Kaide takipçilerinden, Abdurrahman ile görüşmemi sağlamalarını talep etim. Fakat bunu yapmamamı söylediler. Tutuklanırsam Mısır’a gönderileceğimi belirttiler. Ben de Şeyh ile görüşme fikrimden vazgeçtim.”

Öte yandan Kasım 2012’de Mısırlı cihatçı lider Ez-Zevahiri’nin Kör Şeyh’in serbest kalması için şiddete başvurma çağrısı yaptığına dikkat çekildi. Aynı şekilde Abdurrahman’ın ailesinin de ABD vatandaşlarını kaçırmak ve şeyh ile takas yapılması tehdidinde bulunma girişimiyle bağlantısı olmadığı vurgulandı.

Dr. Halid Ez-Zağferani, “Ez-Zevahiri’nin videosundaki hedef, Cemaat-i İslamiye gençlerinin El Kaide’ye katılmasını sağlamaktır” dedi. El-Zağferani örgütün, DEAŞ’ın Suriye ve Irak’ta yenilmesine ve birçok unsurunun örgütten kaçmış olmasına rağmen El Kaide’ye katılanlar arasında gençlerin olmamasından dolayı acı çektiğini belirtti. Gençlerin DEAŞ’ı terk edip El-Kaide’ye katılmayı tercih etmediğini söyleyen El-Zağferani, DEAŞ’ın gençler arasında El Kaide’nin imajını çarpıttığını kaydetti.

Ez-Zağferani, Ez-Zevahiri’nin konuşmasıyla, “Ensar’ul İslam” grubunun ortaya çıkışı arasında bir bağlantı olduğunu da belirtti. Grup, geçtiğimiz Ekim ayında Mısır’ın Vahat bölgesinde polislere yönelik bir saldırı düzenlemişti. Ayrıca El Kaide’nin Kuzey Afrika’da güçlü bir üssü olduğuna dikkat çeken Ez-Zağferani, Ez-Zevahiri’nin Mısır’da herhangi bir alanı olmadığını, bu sebeple Cemaat-i İslamiye gençlerine yöneldiğini vurguladı.

Öte yandan Sina’da 4 yıl önce faaliyet göstermeye başlayan Cundu-l İslam grubu da El Kaide’nin fikirlerini benimserken, adını terör örgütleri listesine ekledi.

Diğer taraftan Süveyş’teki genel savcılık, 15 gündür sorguda bulunan DEAŞ unsurlarının tutuklandığını açıkladı. Süveyş’teki Ulusal Güvenlik Servisi ise, tutuklanan hücreye ait birçok belge ele geçirdiklerini belirtti. Servis, unsurların terör eylemi gerçekleştirme planı yaptığını kaydetti.

Kahire Ceza Mahkemesi de dün, “Ensar Beytül Makdis” örgütü unsurlarından 213’ü hakkındaki davanın ertelenmesine karar verdi. Örgüt, eski İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim’e suikast girişiminde bulunma ve birçok güvenlik kurumunun bombalanması da dâhil 54 suçtan yargılanıyor.