Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

El Kaide, liderlerinden birinin öldürüldüğünü doğruladı! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mağrib ülkelerindeki (Tunus, Cezayir, Fas ve Batı Sahra) El Kaide Örgütü, üst düzey liderlerinden olan ve Hişam Ebu Revaha olarak da bilinen Adil Suğeyri’nin öldürüldüğünü doğruladı. Olay geçtiğimiz Perşembe günü Cezayir tarafından açıklanmış, yerel medya da konuya geniş yer ayırmıştı.

Radikal örgütün basın kolu olan El-Endülüs kuruluşu internet üzerinden bir bildiri yayınladı. Bildiriye göre, El Kaide lideri Eymen Ez-Zevahiri, Ebu Musab Abdulvedud olarak bilinen Mağrip ülkelerinin El Kaide lideri Abdülmalik Drukdal Adil Suğeyri’nin Cicel Vilayeti’nde ordu tarafından kurulan bir pusuda öldürüldüğünü duyurdu.

Askeri makamlar kimliğini doğruladı

El Kaide’nin açıklamasına göre, Ebu Revaha, 1994 yılında silahlı gruplara katıldı. 1996 yılında orduyla yaşanan bir çatışmada yaralandı. 2013 yılında da El-Kaide örgütünün propagandasını yapmaya başladı. Ebu Revaha, 2012 yılında istihbarat tarafından tutuklanan ve hala hapishanede yargılanmayı bekleyen Salah Ebu Muhammed’in ardından örgütün medya liderliğini yürütüyordu. Bu bağlamda 45 yaşındaki Ebu Revaha’nın geçtiğimiz Salı günü öldürüldüğü bildirildi. Ölümünden 2 gün sonra ise askeri makamlar açıklama yaparak, Ebu Revaha’nın kimliğini doğruladı.

“Örgüt büyük darbe aldı”

Bir güvenlik uzmanı tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamaya göre, Cezayir’deki silahlı gruplar, en önemli liderlerinden birinin öldürülmesiyle büyük bir darbe aldı. Uzman, özellikle Mali ve Nijer’de uzun bir süredir ordu tarafından kuşatılan terör örgütlerinin son dönemlerini yaşadığını ifade etti.

Diğer taraftan Cezayir Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan bir bildiride de Şaanbi lakaplı bir teröristin ülkenin güneyindeki Tamanrasset bölgesinde askeri yetkililere teslim olduğunu açıkladı.

4 mühimmat deposu ele geçirildi

Bildiriye göre, bölgede bir kalaşnikof ve 4 mühimmat deposu ele geçirildi. Aynı şekilde söz konusu teröristin 2011 yılında örgüte katıldığı ve Şaanbi’nin Ulusal Halk Ordusu güçlerinin çabaları sayesinde örgütten uzaklaşmayı başardığı kaydedildi.

Ordu Kurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Yardımcısı Ahmed Kayed Salih, 4 Şubat’ta yaptığı açıklamada askeri birliklerin Tamanrasset bölgesinde hazır bulunduğunu bildirmişti. Ayrıca Salih yaptığı açıklamada, “Ulusal Halk Ordusu’ndaki vizyonumuz ufuk ve hırs ile sınırlı değil. Belirli hedef ve amaçlarımız var. Vizyonumuz, imkânsız değil” dedi. Tüm araç ve olanakların sağlandığını söyleyen Kurmay Başkanı, her geçen gün güç unsurlarının toplanıp yeni kazanımlar elde ettiğini belirtti.

Salih ayrıca, terörle mücadeleye de değinirken “Silahlı kuvvetlerimizin ciddiyet seviyesi, tabi tutuldukları devamlı kontrol ve aldıkları direktifler sayesinde istenilen hedeflere ulaşmak için üst düzey komutanların üstlendiği hırsa tanık olmaktadır” dedi. Ahmed Kayed Salih ayrıca, Cumhurbaşkanının, Silahlı Kuvvetler Yüksek Komutanı ve Ulusal Savunma Bakanı’nı ordunun tüm bileşenlerini gerçek bir arı hücresine dönüştürme ve başarı sağlamak üzere ciddi, istikrarlı ve kararlı çalışmaya çağırdığını söyledi.

Salih bazı kişilere de üstü kapalı bir şekilde eleştiride bulunurken, bu kişilerin Cezayir’e hakaret ederek amacına ulaşmaya çalıştığını kaydetti.