Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

“El Kaide sosyal projelerle gençleri aldatıyor” | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Şebvaniyye Özel Kuvvetleri Komutanı Muhammed El-Kamişi, El Kaide tarafından kuvvetlerinin hedef alındığını, bu terör operasyonlarının Azzan bölgesindeki kuvvetlerin karşılaştığı en güçlü zorluklar dan biri olduğunu vurguladı. El-Kamişi, bu operasyonlarının çoğunun başarısız olduğunu ve hayal kırıklığıyla sonuçlandığını ifade etti.

El-Kamişi, Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada terör örgütü ile saha ve medya alanlarında mücadele ettiklerini dile getirerek şunları kaydetti, “Terör örgütleri bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanması çabalarını engelliyor. Terörle mücadele birlikleri pusu, mayın ve bomba yüklü araçların yanı sıra medya savaşı ekibi gibi yöntemler i de kullanıyor. Çeşitli medya kuruluşları terörizmi doğrudan veya dolaylı olarak desteklemekte. Fakat bu medya savaşı büyük olmasına rağmen başarısız oldu.”

Yerel halkın duygularını istismar ediyor

Terör örgütlerinin çeşitli yöntemler kullandığına dikkat çeken el-Kamişi; bunların arasında yerel halkın duygularını istismar etmek, gençlere yönelik hizmet ve insani yardıma ek olarak El-Kaide’nin ‘dramatik’ güvenlik çalışma projelerinin de yer aldığını ifade ediyor. El-Kamişi “El-Kaide’nin bununla toplumun yararına çalıştığını göstermeyi ve vatandaşları yanlarına çekmeyi hedefliyor” dedi.

El Kaide fakir gençleri aldatıyor

El Kaide’nin fakirlere mali destek sağlayarak yanına çektiği gençleri aldattığını ifade eden el-Kamişi, örgüt bu yöntemi yıllardır kullanıyor.

Şüpheli kişiler tarafından kontrol edilen hayır kuruluşları adına Şebve müdürlüklerine yardımların geldiğini işaret eden komutan el-Kamişi, bu yol ile El-Kaide’nin insanlara yardımlarda bulunduğu ifade etti. El-Kamişi, “Terör örgütleri vatandaşların güvenlerini kazanmak ve onları yanına çekmek dini konferanslar veriyor. Ancak görünen ile iddia ettikleri çok farklı” dedi.

Hapishaneler doldu

El Kaide ile girilen savaşı Şebvaniyye Özel Kuvvetlerinin girdiği en zorlu savaş olarak nitelendiren el-Kamişi, baskınlar ve takiplerle örgüte bağlı ajanların, askerlerin ve casusların ele geçirildiğini bunların arasında medya ve istihbarat örgütünde çalışanların da olduğunu, Şebve’de güvenlik ve istikrarı bozmak için çalışan kişilerin hapishaneleri doldurduğunu açıkladı.

Güvenlik güçlerinin terör unsurlarını takip ettiğini belirten el-Kamişi, “Şebve’nin güvenliği ve istikrarını bozmaya kalkışan herkese demir yumruğumuzu indireceğiz” dedi.

Şebvaniyye Özel Kuvvetlerinin komutanı, geri alınmadan önce Şebve’deki El-Kaide örgütünün anakalesinin Azzan olduğunu ifade eden el Kamişi, Şebve ve Atak’daki bazı bölgelerde hala El Kaide unsurlarının bulunduğunu söyledi.

Bölgede 12 bin asker yer alıyor

Şebve bölgesinde 12 bin askerin görevlendirildiğini ifade eden el Kamişi, bu birliklerin emirleri Ma’rib’te bulunan 3. Askeri bölgeden aldıklarını belirtti.

Sayıları 6 bini bulan Şebvaniyye Özel Kuvvetlerinin, Balhaf’daki LNG boru hattının yanı sıra, büyük petrol şirketlerinin bulunduğu alanlarda kontrolün sağlandığını ifade eden el Kamişi, Beihan bölgesinin Husi milisleri ve Salih darbecilerinden tam olarak temizlenmesi için ek bir özel kuvvet hazırlığında olduklarını açıkladı.