Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

El Kaide terör saldırılarında ‘Google Haritalar’ı kullanıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bölgesel Medya İzleme Organizasyonu’nun yayınladığı yeni raporda, El Kaide terör örgütünün Ortadoğu’da düzenlediği terör eylemlerinde Google Haritalar’ı kullandığı ortaya çıktı. Rapor, bu iddiaya kanıt olarak da Guanatanamo Hapishanesi’nde tutuklu bulunan ve serbest bırakılmasının ardından örgütün saflarına katılan eski bir mahkumun yayınlanan videosunu gösterdi.

2001 yılında terör suçundan tutuklanarak Guantanamo Hapishanesi’ne konulan ve 2012 yılında serbest bırakılan Sudan vatandaşı İbrahim El Kosi, El Kaide’ye katılarak örgütün mali işlerini üstlendi. Örgütün Arap Yarımadası’ndaki birimi tarafından yayınlanan propapaganda videosunda görülen Kosi, bir terör eylemiyle ilgili tüm aşamaları detaylarına kadar anlatıyor. Görüntüde dizüstü bilgisayarıyla görüntülenen Kosi’nin, planlamaları Google Haritalar’ı kullanarak anlatması dikkat çekiyor.

Saldırıların daha sık yapılmasını gerektiğini söyleyen Kosi’nin video görüntülerinde doğrudan ABD ve onun müttefiki konumunda bulunan Arap Ülkeleri hedef gösterdiği görülüyor.