Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

El Kaide ve DEAŞ militanı Iraklının serbest kalmasına ABD’den ret | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

California eyaletinde yer alan Sacramento kentindeki Federal Mahkeme, Irak’ta el-Kaide ve DEAŞ örgütlerinin militanı olduğu halde ABD’de siyasi sığınma hakkı alan 45 yaşındaki Iraklı Ömer Abdulsettar Emin’i serbest bırakmayı reddetti. FBI ise söz konusu şahsın ‘ABD’ye siyasi sığınma’ hakkını nasıl aldığını araştırıyor.

Federal yargıç, önceki gün, “Serbest bırakılması halinde Emin’in ABD’den kaçacağı ve terör eylemi gerçekleştireceği tahmin ediliyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan eski federal bir savcı olan Bill Portanova ise, “Emin, ABD’ye sığınma hakkını savunması ve kendisine yöneltilen cinayet suçlamasıyla ilgili Irak hükümetinin sunduğu kanıtları sorgulaması için avukat tutmayı düşünecek” şeklinde konuştu.

Washington’daki Adalet Bakanlığı tarafından geçtiğimiz hafta yayınlanan bir bildiride ise “Ömer Abdulsettar Emin, el-Kaide üyesiydi. DEAŞ’ın Suriye ve Irak toprakları üzerindeki egemenliğini artırmasından sonra ise Irak’taki DEAŞ’a katıldı” ifadelerine yer verildi.

Tutuklanmasından kısa bir süre sonra (geçtiğimiz hafta), Sacramento’daki Federal Mahkeme’ye çıkan Emin’in, aleyhindeki yasal takibatın tamamlanmasının ardından yargılanmak üzere Irak hükümetine teslim edileceği kaydedildi.

FBI, zanlının ABD’ye nasıl girdiğini araştırıyor

Öte yandan The Sacramento Bee Gazetesi, California’daki Göç Dairesi’nin yetkilerinin, Emin’e siyasi sığınma hakkı alma izni verilmesi hakkında gazeteden gelen soruları yanıtlamayı reddettiğini belirtti. Gazetede, zanlının ABD hükümeti yetkililerinin müsamaha göstermesi nedeniyle ülkeye sığınabilmesinin altı çizilerek, Başkan Donald Trump’ın siyasi sığınma programı dahil, göç programlarıyla ilgili kampanyası sırasında, terörle suçlanan bir şahsın ülkeye girişindeki sert tutuma değinildi.

Başkent Washington’daki, New America Merkezi’nde terör konusu uzmanı olan David Steerman, konu hakkında, “Olanlar nadir görülen bir durum, çünkü ABD’nin yurtdışındaki konsolosluk yetkilileri, siyasi sığınma hakkı verme konusunda sert davranıyor. Bu tek bir durum, açık bir başarısızlık örneği. Kişi, siyasi sığınma başvurusunda bulunur bulunmaz açıklanmalıydı. Bunu yapan herkes, ABD Konsolosluğu tarafından Devlet Güvenlik ve Dışişleri Bakanlıkları ile işbirliği içinde iki yıl süren bir soruşturmaya tabi tutuluyor. Bu konudaki sert tutum, yabancıların ABD’ye girişi konusunu zorlaştırma hakkına ilişkin birçok dava kazanan Trump döneminde arttı” ifadelerini kullandı.

Öte yandan ABD Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI), söz konusu şahsın ABD’ye nasıl girdiğini araştırdığı öğrenildi.

El-Kaide’nin yanı sıra DEAŞ militanlığı

Bu arada savcılık, Irak ve ABD’deki tanıklarla yapılan görüşmelerin sonuçlarını gerekçe göstererek yargıca verdiği bilgilerde, Emin’in iki örgütten herhangi birinin üyeliğini bıraktığına dair bir kanıt olmadığını belirtti. Ayıca, Iraklı tanıklardan birisinin, “Emin, Irak’taki el-Kaide’de ve sonra da DEAŞ’ta önemli bir yerli isimdi” dediğini bildirdi.

Yine savcılık tarafından bilgilere göre Emin, 22 Haziran 2014 gecesi, yani Irak’ın Rava kentinin DEAŞ’ın eline geçmesinden bir gün sonra, kentteki bir polis memurunun evine gidip ona ateş açan militanlardan biriydi. Başlangıçta açılan ateşe karşılık veren polis memuru İhsan Abdulhafız Casım, daha sonra yere düşmüş, Emin ise ona yeniden ateş ederek polisin ölmesine neden olmuştu.

ABD’ye sığınma talebinde bulunduğu dilekçede terör kurbanı olduğunu iddia eden Emin ise, cinayetin yanı sıra ABD’deki Göç ve Pasaport İdaresi’ne yalan söylemek suçundan yargılanıyor.