Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

El Kaide’nin yeni yüzü ‘Hamza bin Ladin’ | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) tarafından yayınlanan video kayıtlarında terör örgütünün üst düzey liderlerinin elinde yetişen genç bir adam görünüyor; aşırılık ve terör örgütünün propagandasını yönetmek ve yönlendirmek için yetiştirilmiş bir delikanlı; Hamza bin Ladin.

Söz konusu video, 2011’de Usame bin Ladin’in Pakistan’daki evine yaptığı baskında ele geçirdiği o büyük materyallerin bir parçası. Demokrasi Savunma Vakfı şu anda Amerikan istihbaratının kamuyla paylaştığı belgeleri ve bu videoları inceleyip analiz ediyor.

“Bu genç onlar açısından çok büyük öneme sahip”

Vakfın üst düzey bir üyesi olan anti-terör uzmanı Bill Rogio, Newsweek dergisine verdiği demeçte şunları söyledi;

“Video görüntülerindeki gencin örgüte liderlik etmesi için hazırlandığı çok açık. Ayrıca videoda örgütün üst düzey liderleri ona eşlik ediyor ve öyle görünüyor ki ilk defa videoda gördüğümüz bu genç onlar açısından çok büyük bir öneme sahip.”

Abbottabad ele geçirilen belgelere göre, Hamza bin Ladin’in Hayriye Sabir ismiyle tanınan annesi, Usame bin Ladin’in en sevdiği eşi ve en yakın danışmanıydı. Uzun propaganda konuşmalarının hazırlanmasında Ladin’e yardım ederdi.

“En güvenli bölge”

CIA’nin geçtiğimiz çarşamba günü kamuoyuyla paylaştığı Usame bin Ladin’e ait günlükte, Ladin’in Arap Baharı hakkındaki düşüncelerini Katar’a gitme ihtimali olan oğlu Hamza’ya aktarmak istedikleri yazıyor. “Sorumlulukları üstlenecek en yetkili ve krizleri önleyecek en güvenli bölge” sözleriyle Katar’a övgüde bulunuyor.

Ladin’in bazı sayfalarının kendi, bazılarının ise kızının el yazısıyla yazılmış olduğu görülen 228 sayfalık günlüğünde, Arap Baharı devrimlerine çok fazla yer verdiği görülüyor. Aynı şekilde Libya devrimine büyük önem verdiği, oradaki bazı savaşçı grupları desteklediği ve devrim sırasında farklı grup üyeleriyle ilişkisi olduğu görülüyor.

ABD istihbaratı, Ladin’in Abbottabad’daki evinde ele geçirdiği belgeleri ulusal güvenlik öncelikleri gerekçesiyle ara ara kamuoyuyla paylaşıyor.

Soufan İstihbarat ve Güvenlik Grubu Direktörü ve Hamza bin Ladin hakkında yazılmış bir kitabın yazarı Ali Soufan, Newsweek’e şunları söyledi, “2011 yılında babası öldürüldükten sonra Hamza yavaş yavaş propaganda mesajları yayınlanmaya başladı. Şimdi ona örgütün liderlerinin de tercih ettiği bir isim olan Şeyh lakabını taktılar. Daha önce babasına da aynı ismi vermişlerdi.”

Hamza, babası saklandığı zamanlarda El Kaide örgütünün üst düzey üyeleri tarafından yetiştirildi. Annesi o dönemlerde onu El Kaide’nin fikir ve inanç esaslarına göre dini eğitim almaya yönlendiriyordu. Ladin, yardımcıları ve danışmanlarından oğluna daha önem vermelerini istemişti.

30’lu yaşlarındaki Hamza bin Ladin, yaklaşık bir yıl önce yayınladığı sesli mesaj ile örgüt yanlılarına çağrıda bulunarak, Yahudileri, Amerikalıları, Batılıları ve Rusları hedef almaya davet etti. Ayrıca, taraftarlarını ellerindeki tüm imkanları kullanarak bireysel terör saldırıları yapmaya teşvik etti.

SAİT İstihbarat grubunun yayınladığı videoda Hamza bin Ladin, “Ateşli silah bulabilirseniz sizin için iyi olur, eğer bulamazsanız da önünüzde seçenek çok” diyor. Geçtiğimiz çarşamba günü yayınlanan videoda Hamza bin Ladin’in nikahının kıyıldığı genç kadın ile ilgili uzmanlar, üst düzey örgüt üyelerinden birinin kızı olduğunu söylüyor. Hamza’nın düğünü 2009’da İran’da Usame bin Ladin hayattayken yapılmıştı. Ancak babası saklandığı için oğlunun düğününe katılamamıştı. Hamza çocukluk fotoğraflarında daima babasının şahsi silahını taşırken ve çeşitli askeri eğitimlere katılırken görülüyor.

Habere göre, 11 Eylül’de ABD’ye yönelik terör saldırılarında Hamza, babasına eşlik etti.