Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

El Kaide’ye yardım gönderen Arap genç yargı önünde | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington: Muhammed Ali Salih/Şarku’l Avsat

Alabama Üniversitesi Müslüman Öğrenciler Derneği Başkanı Ala Muhammed Ebu Saad (22), Ohio eyaletine bağlı Toledo kentinde tutuklanmasından 2 hafta sonra yargı önüne çıkarıldı.

Savcılık, ilk duruşmada Ebu Saad’ı Suriye’deki DEAŞ örgütüne para göndermeye çalıştığını iddia etti. Ebu Saad en az 20 yılla yargılanıyor.

Savcılık iddianamesine göre sanık, üniversitede Müslüman Öğrenciler Birliği Başkanlığı yaparken, ABD dışındaki “militanlara”, Suriye’deki DEAŞ örgütüde dahil bağışta bulunmak için Müslüman bir öğrenci şeklinde tanıtan gizli bir FBI ajanını yardıma teşvik etti.

Mahkeme belgelerine göre, sanık “Mücahid Müslümanlar” arasında sürekli paraya ihtiyaç olduğunu yineleyerek FBI ajanı kadından ekonomik yardım istedi. Ebu Saad FBI izlemesi sonucu para yardımı için sahte isim ve hesaplar kullandığı tespit edildi.

Toledo Savcılığı, Ebu Saad’ın bu yolla Türkiye’de yaşayan Mustafa Yalatan olarak bilinen bir aracıya para gönderdiği ve yardımları Suriye’deki terör örgütlerine yönlendirdiğini iddia ediyor.

Federal bir araştırmacı olan Jay Town, “FBI, bu davayı soruşturmak, başkalarıyla etkili bir şekilde başa çıkmak ve bu terörist davranışı araştırmak için yorulmadan çalışmak konusunda mükemmel bir iş çıkardı” dedi.