Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

El-Kuseyr mültecileri Suriye’ye dönmüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İç savaş ve karışıklık nedeniyle Suriye’den Lübnan’a kaçan el-Kuseyr mültecileri, uluslararası güvence sağlanmadan ülkelerine geri dönmeyeceklerini belirtti.

El-Kuseyr bölgesi mültecileri, Suriye’ye güvenli şekilde dönüşlerinin sağlanması için tüm uluslararası ve bölgesel aktörleri, Suriye’de ve Lübnan sınırında kapsamlı bir politik çözüm bulmaya çağırdı.

Lübnan’daki mültecilerden ‘uluslararası güvence’ şartı

Suriye-Lübnan sınırında geçici güvenli bir bölgede ikamet edebilmek için uluslararası ve bölgesel kuruluşlardan talepte bulunan mülteciler, ülkelerine dönmek için uluslararası güvencenin sağlanmasını şart koştu.

Suriye rejimi ve Hizbullah, 2013 yılının yazında Lübnan sınırındaki batı Humus kırsalında bulunan el-Kuseyr’in kontrolünü yeniden sağladı. Çatışmalar, El-Kuseyr’in yüzde 70’inin tahribatına yol açtı. Özellikle Hizbullah’ın kontrolündeki yerlerin sakinleri, komşu bölgelere göç etti. 50 bini aşkın mülteci, Lübnan’ın sınır kamplarında kalabilmek için bu ülkeye kaçtı. Bazı mülteciler el-Kuseyr’e dönmüş olsa da, çoğunun dönüşüne izin verilmedi.

Mülteciler, Suriye rejimi ve müttefiklerine güvenmiyor

Arsal ve Bekaa bölgesindeki el-Kuseyr mültecileri de “Suriyeli mültecilerin evlerine geri dönmeleri için uluslararası güvence talebi istedikleri, aksi takdirde geri dönmeyecekleri” yönündeki açıklamayı destekledi.

Açıklamada mülteciler, rejim ve müttefikleri İran, Hizbullah ve Rusya’ya güvenmediklerini söyledi. Ayrıca Lübnan’da ve dünyanın her yerinde bulunan Suriyeli mülteci sorununun, siyasi bir çözüm bulunmadan çözülemeyeceğini vurguladı. Mülteciler, “Suriye’ye güvenli bir dönüş sağlanması için tüm uluslararası ve bölgesel aktörleri, Suriye ve Lübnan sınırında kapsamlı bir politik çözüm bulmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Suriye Dışişleri Bakanlığı ve Hizbullah’ın Lübnan’daki Suriyeli mülteci krizini çözmek için başlattığı Geri Dönüş Komitesi, teröristlerin kontrolü altındaki en geniş alanların kurtarılmasının ardından, Salı günü Suriyelilere çağrıda bulunarak ülkelerine geri dönmelerini istemişti.