Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

El-Mustakbel Partisi, Lübnan’ın dış güçler tarafından kullanılmasını reddeddi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan el-Mustakbel Partisi tarafından düzenlenen meclis grup toplantısında, Haşdi Şabi liderlerinden Kays el-Gazali’nin Suriye-Lübnan sınırındaki Birleşmiş Milletler (BM) barış gücünün bulunduğu bölgede gövde gösterisi yapması eleştirildi. Başbakan Saad Hariri’nin, Haşdi Şabi militanlarının Lübnan topraklarına girmemesi yönündeki tavrının desteklendiği açıklamada, ‘Lübnan’ın dış güçlerin ajandasını uygulayan bir platform olarak kullanılması’ reddedildi.

Lübnan’ın siyasi, ekonomik ve güvenlik istikrarını destekleyen ve Hariri hükümeti ile bu konuda yardımlaşma kararı alınan, Lübnan Uluslararası Destek Grubu tarafından Paris’te düzenlenen toplantının sonuçlarının memnuniyet verici olduğu belirtildi. Parti, önümüzdeki yılın ilk yarısında Lübnan ordusu ve ekonomisini destekleme ve Suriye’den Lübnan’a doğru gelen mülteci akımına karşı Lübnan ile yardımlaşma sağlanması için 3 zirve düzenlenmesi çağrısı yaptı.

Ayrıca yapılan açıklamada, Lübnan hükümeti tarafından alınan bütün hükümet bileşenlerinin tarafsızlık politikasına uyması yönündeki kararın desteklendiği bildirildi. Tarafsızlık politikasının Lübnan’ın uluslararası destek kazanmasının anahtarı olduğuna vurgu yapıldı. Bu durumun, bütün hükümet bileşenlerinin tarafsızlık politikasına uymasını ve Lübnan’ın çıkarlarıyla çatışan tavırlardan uzak durmasını gerektirdiğine dikkat çekildi.

Lübnanlı Parlamenter ve Gazeteci Cibran Tuveyli ve Lübnanlı General Fransua el-Hac’a düzenlenen suikastin yıldönümüne denk gelen toplantıda, suikaste kurban giden iki şahsiyette anıldı. Partinin kurulduğu günden beri yüklendiği ulusal ilkelere tutunmaya devam edeceğinin altı çizildi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak kabul edilmesi kararına da değinilen açıklamada, bu konuyla alakalı, “Trump tarafından alınan bu karar doğrudan Arap ve İslam ülkelerini ilgilendirmektedir. Arap ve İslam ülkeleri, bu konuda acilen ortak ve koordineli bir tavır takınarak, uluslararası toplumun Kudüs kararına karşıt tutumundan faydalanması gerekmektedir” cümlelerine yer verildi.