Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

El-Ula antik kentinin restorasyonu için Suudi Arabistan ile Fransa arasında anlaşma imzalanacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Fransa ziyareti sürerken, 10 Nisan Salı günü, Riyad ve Paris arasında, Suudi Arabistan’ın Medine şehrinde bulunan el-Ula antik kentinin restorasyonu için bir anlaşma imzalanacak.

Fransa merkezli ‘Le Monde’ gazetesinin haberine göre, anlaşma, UNESCO’nun dünya mirası listesinde yer alan antik kent el-Ula’nın restorasyonu için bir Fransız ajansı kurulmasını içeriyor.

Kültürel ve turistik bir bölge olan el-Ula’nın restorasyonu için yapılan Suudi-Fransız anlaşmasının 10 yıllık bir anlaşma olduğunu vurgulayan Fransız gazeteleri, haberlerinde el-Ula’nın sahip olduğu, geniş vadilere, hurma ağacı tarlalarına, volkanik kayalarla ile süslenmiş beyaz kum tepelerine yer verdi.

ENGİE Enerji Grubu Başkanı olan ve Cumhurbaşkanı Emmenuel Macron’un el-Ula için oluşturduğu heyetin başında bulunan Gerard Mistralier, yaptığı açıklamada, “Anlaşmanın geçtiğimiz yıl Louvre Abu Dabi Müzesi’nin kurulmasına sponsor olan ‘Fransa Müzeler Ajansı’ gibi bir ajansın kurulmasını içerdiğini belirtti.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın geçtiğimiz yıl sonunda el-Ula antik kentine yaptığı ziyarete dikkat çeken Le Monde gazetesi, el-Ula için bir Kraliyet Komisyonu kurulduğuna işaret ederek, Veliaht Prens tarafından arkeolojik sit alanının restorasyonu sürecinin başlatılması için resmi bir açıklama yapıldığını kaydetti.

Gazete anlaşmanın, Veliaht Prens’in ‘2030 Vizyonu’ çerçevesinde el-Ula bölgesini bir kültür ve turizm merkezine dönüştürmeyi hedeflediğine işarette bulundu.