Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

El-Wefak Derneği ile Katar görüşmesinde Hizbullah parmağı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bahreyn, Katarlı yetkililer ile Bahreyn mahkemesi tarafından kapatılan El-Wefak Derneği arasında yapılan görüşmelerden Lübnanlı Hizbullah örgütünü sorumlu tuttu. Bahreyn Savcılığı tarafından yapılan açıklamada Katarlı yetkililer ve dernek üyelerinin ülkenin güvenliğini hedef alan düşmanca eylemler gerçekleştirmek için işbirliği yaptıkları bildirildi.

Bahreyn savcılığı; Wefak derneğinin genel sekreteri Ali Selman ve Hasan Sultan’ın Katarlı yetkililer ile görüşmeler gerçekleştirdiğine dair bilgilere ulaşıldığını kaydetti. Bahreyn’e yönelik saldırı planlamak için yapılan görüşmelerin 2010 yılı sonlarına doğru başladığı, Bahreyn ve diğer bazı ülkelerde düzenlenen görüşmelere Hizbullah üyelerinin de katıldığı duyuruldu.

Savcılığın Avukatı Ahmet Hamadi, davanın Bahreyn’e yönelik saldırı gerçekleştirmek, askeri, siyasi, ekonomik merkezlerine ve ulusal çıkarlarına zarar vermek gerekçesiyle açıldığını belirtti. Suçlamalar arasında Bahreyn’in yurtdışındaki itibarını zedelemeye yönelik anlaşma yapmanın da olduğu ifade edildi.

El-Wefak Derneği sanıklarının hükümet karşıtı faaliyetlere hizmet ettiklerinin belirtildiği açıklamada, Katar’a gizli bilgilerin de aktarıldığına dikkat çekildi.

Savcılık, devlet makamlarına saldırmaya teşvik için Katar’a yardım ve yataklık eden sanıkların güç ve şiddet kullanarak terör eylemleri gerçekleştirdiklerini vurguladı.