Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Elektronik oyun bağımlılığı hastalık kategorisine alındı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), elektronik oyun bağımlılığını hastalık olarak tanıma yolunda adımlar atıyor.

Basında çıkan haberler söz konusu bağımlılığın WHO tarafından düzenlenen Dünya Hastalık Sınıflandırması’nın 11. güncelleme taslağında hastalık olarak yer alacağı yönünde.

Açıklamalar WHO’nun kararında oyun hastalığının egzersizlerde denge ve kontrol kaybına neden olması ve oyun oynamanın giderek daha fazla öncelik haline gelmesinin etkili olduğu yönünde.

Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Tarık Jasareviç, elektronik oyun hastalığının yalnızca uzun saatler bilgisayar oyunu oynamakla sınırlı olmadığını, bu terimin agresif davranışlar sergilenmesine de verilen bir ad olduğunu bildirdi.

Jasareviç, USA Today’de yayınlanan açıklamasında “Bu sorun bazı ülkelerde ciddi sağlık sorunları yaşanmasına neden oluyor” ifadesini kullandı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün, Dünya Hastalık Sınıflandırması’nın güncel halinin 2018’de yayınlanması bekleniyor.

ABD’den Twitter kararı

Uluslararası alanda birçok yönüyle tartışma yaratan bir diğer konu olan sosyal medyaya dair son açıklama ABD’den geldi. ABD Kongre Kütüphanesi, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren tüm tweetleri arşivlemeyi bırakacağını duyurdu. Kongre Kütüphanesi, Twitter’ın kurulduğu 2006 yılından bu yana atılan tüm tweetleri kayda alıyordu.

Kütüphane, her yıl Twitter üzerinden gönderilen yaklaşık 200 milyar tweet arasından seçim yapılarak kayıt işlemlerinin sürdürüleceğini duyurdu.

Salı günü yayınlanan basın bildirisinde “Toplanacak ve arşivde saklanacak olan tweetler, seçim sezonu, önemli ulusal kampanyalar ve benzeri konu başlıklarına göre seçilecek” denildi.

Twitter, yayına başladığı 2006’dan 2010’a kadar kamuya açık tweetlerin hepsinin eksiksiz bir arşivini Kongre Kütüphanesi’ne vermişti. Ardından Kongre Kütüphanesi, her yıl tweetleri arşivlemeye devam etti

Kütüphane kararın alınmasında Twitter kullanımın artmasının, kullanım şart ve koşullarının değişmesinin ve kütüphanenin işlevinde iyileştirmeye gidilmesinin etkin olduğunu bildirdi.